W styczniu rozpoczął się nowy podróżniczy projekt zorganizowany przez Stowarzyszenie Afryka Nowaka oraz Fundację Światowe Jamboree- rowerowa sztafeta. Całość miała 9 etapów, ponad 70 uczestników, 12 tysięcy kilometrów i jeden cel: Yamagouchi w Japonii.

Trasa z Polski została podzielona na 9 odcinków, z których każdy liczył od około 750 do 1800 kilometrów. Uczestnicy jechali w ośmioosobowych zespołach składających się z minimum czterech pełnoletnich harcerzy i doświadczonych podróżników. Podczas całej wyprawy przejechali przez: Ukrainę, Turcję, Iran, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan, Chiny i Japonię. Najdłuższy odcinek zajął aż 30 dni – przejechali 1700 kilometrów między tureckim miastem Gaziantep, a Teheranem.

Wyzwanie zostało ukoronowane dołączeniem do ponad 33 tysięcy uczestników 23. Światowego Jamboree Skautowego z ponad 160 krajów. To największe wydarzenie dla wszystkich harcerzy i skautów z całego świata. Odbywa się co cztery lata od 1920r., kiedy to po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii spotkało się ponad 8 tysięcy skautów. Mogą w nim wziąć udział członkowie wszystkich organizacji skautowych należących do Światowej Organizacji Ruchu Skautowego. Główny cel spotkania to budowanie porozumień między narodami i szerzenie idei pokoju na świecie.

Pełna relacja z rowerowego projektu