5 dni wędrówki, ponad 500 przemierzonych kilometrów, kilkadziesiąt namierzonych skrzynek geocachingowych, ponad 100 odwiedzonych zabytków, 8 wydarzeń dla lokalnej społeczności, wiele ożywionych legend, mnóstwo wykonanych questów – czyli dobiegła końca ostatnia edycja Rajdu Grunwaldzkiego.

W poniedziałek 13 lipca w Lidzbarku Welskim zakończył się siódmy Rajd Grunwaldzki – największa impreza harcerskiego lata 2015, w której wzięło udział prawie 1100 harcerzy i harcerek z całej Polski.

Uczestnicy na pięć dni przenieśli się w odległe czasy, gdzie mogli wczuć się w takie postaci jak Leonardo Da Vinci, w familię Chełmickich, czy też niemieckich kolonistów, po których ślad zaginął.

Ostatnia edycja imprezy była również okazją do podsumowania siedmioletniej obecności Rajdu Grunwaldzkiego na tym obszarze. Z dumą i satysfakcją patrzyliśmy, jak w lokalnych społecznościach na nowo rozbrzmiewają ożywiane przez nas baśni i legendy, jak powracają zapomniani niegdyś bohaterowie. „Ożywiamy nawet zabytki” było naszym głównym hasłem, do tego dążyliśmy i to udało się nam osiągnąć.

Kończąc Rajd Grunwaldzki, organizatorzy zaprosili jego fanów do dalszego etapu wspólnej wędrówki, oficjalnie ogłaszając powstanie Programowego Ruchu Odkrywców, uruchomienie propozycji programowej na rok 2015/2016 „Czas odkrywców”, a także zachęcając do udziału w wiosennych ogólnopolskich warsztatach dla drużynowych i instruktorów „Drużyna PRO”.

Na apelu kończącym ostatni Rajd Grunwaldzki była Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica, Skarbnik ZHP hm. Paweł Chmielewski oraz członek Głównej Kwatery hm. Grzegorz Woźniak. W czasie apelu Druhna Naczelnik podziękowała Komendantce Rajdu hm. Justynie Sikorskiej członkini Głównej Kwatery za wkład i serce włożone w zorganizowanie przedsięwzięcia.

Rajd odbył się pod honorowym patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Rajd Grunwaldzki oficjalnie zakończył swój cykl, jednak w jego miejscu pojawi się zupełnie nowy, innowacyjny i niepowtarzalny Rajd Odkrywców.

Dziękujemy sponsorom Rajdu Grunwaldzkiego 2015 za udzielone wsparcie:

– Firmie Makanu,

– Firmie Lubawa Przetwórnia Owoców i Warzyw,

– Ośrodkowi Szkolno-Wypoczynkowemu ZHP „Perkoz”,

– Schronisku „Głodówka”,

– Centralnej Składnicy Harcerskiej 4 Żywioły”,

– Panu Sławomirowi Witkowskiemu z Głogowa,

– Nataszy i Jackowi Adamczykom z Kornatowa,

– Zakładowi Aktywności Zawodowej z Drzonowa.

Dziękujemy w szczególności Burmistrzowi Lidzbarka Panu Maciejowi Sitarkowi oraz Komendantce Hufca ZHP Lidzbark hm. Danieli Gawińskiej za zaangażowanie i pomoc przy organizacji Rajdu. Dziękujemy wszystkim patronom i partnerom w szczególności Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa za wsparcie merytoryczne.

Więcej na stronie rajdu.