Prawie 1100 uczestników reprezentujących wszystkie chorągwie ZHP stawiło się na punktach startowych ośmiu tras Rajdu Grunwaldzkiego 2015. Rajd odbywa się na pograniczu województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Od dziś do 13 lipca uczestnicy będą  przemierzali malownicze szlaki tego regionu Polski pieszo, kajakami i koleją.

Hasło tegorocznej edycji, której patronuje między innymi Narodowy Instytut Dziedzictwa, brzmi „Ożywiamy nawet zabytki”. Organizatorzy postawili sobie za cel pokazać, jak istotną rolę mogą odegrać młodzi wolontariusze w odkrywaniu, popularyzowaniu i ochronie dziedzictwa kulturowego.

Uczestnicy rajdu będą poznawać zabytki położone na trasie ich wędrówek, a także pokazywać mieszkańcom odwiedzanych terenów, jak wielkie skarby mogą oni codziennie oglądać w swoich miejscowościach. Sięgną przy tym po nowe formy harcerskiej pracy, jak questing czy geocaching, a także włączą się w crowdsourcingowy projekt „Otwarte zabytki”, polegający na obywatelskim monitoringu zabytkowych obiektów. Na każdej trasie zorganizują też adresowane do lokalnej społeczności wydarzenie związane z pamiątkami przeszłości znajdującymi się w okolicy.

W ciągu najbliższych pięciu wakacyjnych dni ożyją dawne legendy, światło dzienne ujrzą autentyczne historie nadające się na scenariusze przygodowych filmów, swoje „drugie życie” otrzymają nietuzinkowi bohaterowie, jak Marianna Romocka czy pierwowzór postaci pułkownika Dowgirda z serialu „Czarne chmury”.

Relacje z rajdu, również w formie wideo, można śledzić na bieżąco na stronie oraz na facebooku.