Kandydatura Związku Harcerstwa Polskiego do organizacji Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku staje się przedsięwzięciem ważnym nie tylko dla polskich harcerzy. Wartości realizowanego przez nas projektu zostały właśnie docenione przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Działania prowadzone w ramach projektu Jamboree 2023, którego celem jest przygotowanie kandydatury ZHP do organizacji Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku w Polsce oraz wydarzeń poprzedzających wpływają korzystnie nie tylko na ruch harcerski, ale także poprzez swój szeroki zasięg zmieniają odbiór Polski w oczach reszty świata. Po raz kolejny dostrzeżono potencjał drzemiący w pracy harcerzy na rzecz społeczności, tym razem przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Projekt złożony przez Związek Harcerstwa Polskiego w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2015” noszący nazwę „Be The Spark! – Światowe Jamboree Skautowe 2023” został pozytywnie rozpatrzony przez organizatorów, tym samym otrzymując pierwsze miejsce w rankingu wszystkich złożonych projektów i otrzymując wsparcie finansowe na realizację zadań związanych z naszą kandydaturą.

Wysoka pozycja naszego projektu wynika z dużej wartości merytorycznej, która została zaprezentowana komisji. Zauważono, że międzynarodowa współpraca pomiędzy skautami oraz promocja ruchu harcerskiego i Polski poza granicami kraju wzmacnia relacje Polski z innymi krajami. Przygotowywanie kandydatury ZHP do organizacji Jamboree jest jednym z oddolnych przedsięwzięć budujących korzystne relacje z innymi narodami, przynoszące korzyści dla całego kraju.