Prezydent Bronisław Komorowski z okazji Dnia Myśli Braterskiej spotkał się w poniedziałek ponad dziewięćdziesięcioma nowymi harcmistrzami Związku Harcerstwa Polskiego, którzy zdobyli ten stopień w ciągu poprzedniego roku. W Pałacu Prezydenckim obecne były cztery organizacje harcerskie objęte honorowym protektoratem Prezydenta RP: ZHP, ZHR, FSE i SH.

Bronisław Komorowski podkreślił, harcerze budują w sobie przekonanie, że „przy wszystkich różnicach i odmiennościach, trzeba szukać tego, co ludzi łączy, a nie tego, co dzieli”. – Zaczynając od siebie, szukamy tego, co harcerzy łączy – dodał prezydent.

Nowi harcmistrzowie otrzymali od Prezydenta RP miniaturki krzyża harcerskiego z czerwoną podkładką. Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica zaproponowała by spotkanie Honorowego Protektora z nowymi harcmistrzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej odbywało się co roku, a „prezydencka” miniaturka krzyża harcerskiego wręczana w ten dzień nowym harcmistrzom stała się stałym symbolem z nim związanym.

Uroczystość w Pałacu Prezydenckim poprzedziło spotkanie w gronie instruktorskim  – wspólna praca Naczelnik ZHP i nowych harcmistrzów nad tematami związanymi z ogólnopolską dyskusją na temat prawa harcerskiego i harcerskiego programu wychowawczego.