Poniżej zamieszczamy podsumowanie VI zebrania Rady Naczelnej ZHP przekazane przez wiceprzewodniczącego ZHP hm. Mariana Antonika.

Rada Naczelna spotkała się w ostatni weekend (4-6 września 2015 r.) w Gdyni. W porządku obrad znalazły się ważne i trudne tematy do dyskusji i decyzji Rady. Dzięki temu, że zebranie odbyło się na terenie Centrum Wychowania Morskiego ZHP (CWM), możliwe było spotkanie władz naczelnych z zarządem Polskiego Związku Żeglarskiego i spółki Nowa Marina S.A, podczas którego członkowie RN zostali zapoznani z koncepcją dalszego rozwoju CWM.

W agendzie zebrania Rady znalazły się m.in. następując zagadnienia:

– informacja o działaniach Przewodniczącego, wiceprzewodniczących, konwentu RN oraz komisji RN,

– informacja o działaniach Naczelnika i GK ZHP,

– podjęcie decyzji w sprawie wygaszenia mandatu członkini GK ZHP – hm Emilii Kulczyk-Prus,

– zmiana zasad opłacania podstawowej składki członkowskiej dla członków NS,

– wskazanie problemów wychowawczych, którymi Związek powinien zająć się w

latach 2016/2017,

– rozpatrzenie wniosku GK w sprawie unieważnienia uchwały Chorągwi Wielkopolskiej ZHP w sprawie kontrowersyjnych działań Głównej Kwatery ZHP,

–  ocena realizacji harmonogramu przygotowań do pilotażu proponowanych zmian metodycznych,

– zajęcie stanowiska na temat raportu i rekomendacji na temat analizy zadań struktury

ZHP

W obradach Rady Naczelnej uczestniczyli także członkowie Głównej Kwatery ZHP, Centralnej Komisji Rewizyjnej, a także kilku komendantów chorągwi i przewodniczących rad chorągwi oraz naczelny kapelan ZHP.

Wniosek o wygaszenie mandatu hm. Emilii Kulczyk-Prus

Jedna z trudniejszych decyzji Rady to rozpatrzenie wniosku o wygaszenie mandatu członkini Głównej Kwatery – hm. Emilii Kulczyk-Prus. Wniosek motywowany był tym, że nie otrzymała absolutorium Centralnej Komisji Rewizyjnej za rok 2014. Glosowanie poprzedziła dyskusja dotycząca pracy Głównej Kwatery w zakresie programu. W swojej ocenie członkowie Rady byli bardzo podzieleni. W tajnym głosowaniu 10 członków Rady głosowało za wygaszeniem mandatu, a 12 przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Ostatecznie mandatu nie wygaszono.

Podstawowa składka członkowska dla członków Nieprzetartego Szlaku

Na wniosek Głównej Kwatery przedyskutowaliśmy zasady opłacania podstawowej składki członkowskiej prze członków NS. Dotychczasowe zapisy nie nadążają za życiem organizacji, np. powstawaniem drużyn integracyjnych. Uchwała została odesłana do wnioskodawcy do poprawki, ponieważ nie posiadała zadawalających zapisów regulujących wszystkie sprawy związane z opłacaniem składek przez członków i instruktorów NS. Do tej uchwały Rada wróci w listopadzie.

Uchwała Rady Chorągwi Wielkopolskiej w sprawie kontrowersyjnych działań GK ZHP

Burzliwą i bardzo emocjonalną dyskusję wywołał wniosek Głównej Kwatery o unieważnienie uchwały w sprawie kontrowersyjnych działań GK ZHP, podjętej przez Radę Chorągwi Wielkopolskiej ZHP.

Członkowie RN odrzucili wniosek GK ZHP o unieważnienie uchwały Rady Chorągwi Wielkopolskiej, podkreślając, że uznają prawo wszystkich instruktorów i ich ciał przedstawicielskich do własnej oceny i wypowiedzi, w tym także do oceny działań innych jednostek naszej organizacji, za istotną wartość w ZHP. Rada Naczelna nie oceniała treści merytorycznej uchwały, bo za nią ponoszą odpowiedzialność członkowie Rady Chorągwi Wielkopolskiej. Zwróciła jednak uwagę, że nie do końca akceptuje sformułowania w niej użyte.

Nieprzyjęcie Raportu GK ZHP w sprawie przyjaznej struktury (na podstawie Uchwały XXXVIII Zjazdu ZHP)

Dość szczegółowo Rada pochyliła się nad przedstawionym przez GK raportem i zawartymi w nim rekomendacjami. Przychyliliśmy się do stanowiska komisji ds. zarządzania, że chociaż raport stanowi obszerne źródło informacji na temat realizowania wybranych zadań przypisanych do struktury hufca i chorągwi, jednak nie jest kompletny, a rekomendacje są niespójne i nie do końca wynikają z przedstawionej w raporcie analizy. Raport nie koresponduje też z zagadnieniami, do których realizacji zobowiązuje Główną Kwaterę ZHP uchwała zjazdowa. Zawiera jedynie częściową ocenę faktycznego stanu realizacji zadań statutowych na poszczególnych szczeblach organizacji. To powoduje, że nie jest możliwe wynikające z uchwały zjazdowej rozpoczęcie pilotażu w wybranych chorągwiach, bo nie wiadomo dokładnie, czego ten pilotaż miałby dotyczyć. Rada Naczelna wyznaczyła GK ZHP nowy termin na uzupełnienie raportu, tak by odpowiadał on na pytania zawarte w uchwale zjazdowej .W prace nad pogłębioną analizą zadań struktury oraz rekomendacjami włączy się aktywnie komisja ds. zarządzania organizacją.

Dalsze opóźnienie w realizacji uchwały Rady Naczelnej ZHP w sprawie zmian metodycznych

Kolejnym trudnym zagadnieniem była analiza realizacji uchwały w sprawie zmian metodycznych i przyjętego harmonogramu dzialań. Ponieważ powołany przez Druhnę Naczelnik Zespół ds. zmian metodycznych pod przewodnictwem hm. Emilii Kulczyk-Prus nie wykonał prac objętych harmonogramem, zaplanowany pilotaż w wybranych drużynach nie został dobrze przygotowany, członkowie RN nie wyrazili zgody na kontynuowanie wprowadzania zmian. Rada Naczelna zobowiązała komisję ds. wsparcia drużynowych do zorganizowania spotkania z zespołem metodycznym oraz przedstawicielami wydziałów metodycznych GK ZHP do 18 października 2015. Wyniki tych konsultacji zostaną przedstawione na najbliższym zebraniu Rady Naczelnej.

Organizacja obozów harcerskich poza strukturami ZHP

W związku z uchwałami Rady Chorągwi Stołecznej i Rady Chorągwi Wielkopolskiej odbyliśmy intensywną dyskusję kierunkową, dotyczącą problemu organizowania wypoczynku letniego i zimowego przez jednostki harcerskie poza strukturą organizacyjną ZHP. Uznaliśmy za konieczne dokładne zbadanie problemu, jego przyczyn i możliwych rozwiązań w skali całej organizacji. Badanie przeprowadzi komisja ds. społecznych, a wyniki przedstawi Radzie Naczelnej.

Wskazanie problemów wychowawczych do podjęcia w roku harcerskiego 2016/2017

Problemy wychowawcze, wskazane jako istotne w pracy harcerskiej w roku 2016/2017, to: roszczeniowość, konsumpcjonizm, oportunizm oraz malkontenctwo. Rada Naczelna zobowiązała uchwałą Główną Kwaterę do przedstawienia propozycji programowych oraz innych działań w całej organizacji, odpowiadających na te problemy.

Następne zebranie Rady Naczelnej

Rada Naczelna spotka się w dniach 20-22 listopada 2015 r.

Marian Antonik, wiceprzewodniczący ZHP