43 drużyny z całej Polski wzięły udział w konkursie, w którym oceniano najbardziej inspirujące i przede wszystkim najtrafniej dobrane do odbiorców programy pracy drużyn i gromad.

Dobry program drużyn to nie tylko jeden z pięciu filarów Strategii ZHP na lata 2012-2017, to także dowód na to, że zarówno drużynowy, jak i jego zwierzchnik dobrze wypełniają swoje funkcje. Wydział Inspiracji i Poradnictwa Głównej Kwatery ZHP zorganizował konkurs na najlepszy program pracy, w którym wzięły udział 43 jednostki wszystkich grup metodycznych.

Jury w składzie: hm. Emilia Kulczyk-Prus, hm. Lucyna Czechowska, hm. Gracja Bober, hm. Szymon Gackowski, hm. Anna Wójcik, hm. Piotr Kalewski, phm. Rafał Talar, phm. Marta Paluszyńska, phm. Joanna Fojt, phm Artur Grendzicki, phm. Malwina Siwczak, phm. Agnieszka Pawlak, phm. Przemysław Kowalski, pwd. Szymon Owsiański, pwd. Magdalena Noszczyk podjęło decyzję o nagrodzeniu następujących drużyn:

– gromady zuchowe:

• 173 BGZ „Nibylandia”, Hufiec Białystok – 12,5 pkt,
  • 252 WGZ „Przyjaciele Kubusia Puchatka”, Hufiec Warszawa Żoliborz – 12 pkt,
  • 363 WGZ „Przyjaciele Zielonego Lasu”, Hufiec Warszawa Żoliborz – 10 pkt,
  • 254 WGZ „Leśne Duszki”, Hufiec Warszawa Żoliborz – 10 pkt,
  • 26 GZ „Bajkowy Las”, Hufiec Puławy – 10 pkt.

– drużyny harcerskie:

• 33 BDH „Jagiellonowie” im. Królowej Jadwigi, Hufiec Białystok – 13 pkt,
  • 33 ŁDH „Polaris” im. Marii „Rysi” Masłowskiej, Hufiec Łódź Polesie – 13 pkt,
  • 93 BDH „Na próbie” im. Gen. Roberta Baden-Powella, Hufiec Białystok – 13 pkt,
  • 54 ŁDH „Głębina Wodna” im. Olgi Drahonowskiej- Małkowskiej, Hufiec Łódź Polesie – 12,5 pkt,
  • 32 PDH „Sekwoja”, Hufiec Puławy, – 12 pkt.

– drużyny starszoharcerskie:

• 12 DSH im. Zawiszy Czarnego, Hufiec Puławy – 9,1 pkt.

– drużyny wędrownicze:

• 9 Sobieńska Drużyna Wędrownicza „Sprzysiężeni” im. Józefa Jezierskiego ps. „Aksak”, Hufiec Celestynów – 10,7 pkt.

– drużyny wielopoziomowe:

• 21 DH „Astra” im. Mikołaja Kopernika, Hufiec Puławy- 10,2 pkt.

W konkursie mogły wziąć udział drużyny i gromady zgłoszone przez instruktorów odpowiedzialnych za pracę z kadrą lub/i program w poszczególnych hufcach. Programy pracy musiały być z lat 2013-2014 lub 2014-2015. Jury złożone z instruktorów na co dzień zajmujących się pracą z kadrą oceniało programy pracy według kryteriów:

• Obecność wszystkich elementów (analiza sytuacji z charakterystyką, cele zamierzenia, harmonogram) (0-1 pkt.),
  • Czy poszczególne elementy konsekwentnie z siebie wynikają (0-3 pkt.),
  • Czy wyznaczone cele korespondują z Podstawami Wychowawczymi ZHP (0-3 pkt.),
  • Atrakcyjność dla danej grupy wiekowej (0-2 pkt.),
  • Adekwatność analizy do danego środowiska (w oparciu o rekomendacje z hufca) (0-2 pkt.),
  • Inne (0-2 pkt.)

Maksymalnie liczba punktów dla drużyny/gromady to 13 punktów. Najlepsze jednostki otrzymają drobne upominki, a ich programy pracy zostaną umieszczone w Centralnym Banku Pomysłów jako inspiracja dla innych.

Wszystkim serdecznie gratulujemy !