Ponad 100 drużynowych, przybocznych i instruktorów z 16 chorągwi ZHP wzięło udział w warsztatach „Drużyna PRO”, zorganizowanych przez Główną Kwaterę ZHP w dniach 10-12 kwietnia br. w Warszawie.

Celem warsztatów było dostarczenie kadrze prowadzącej i wspierającej drużyny wiedzy i umiejętności przydatnych w harcerskiej pracy i poza nią, a wykraczających poza programy kursów i szkoleń prowadzonych w hufcach i chorągwiach.

Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się między innymi, w jaki sposób przepisy prawa powszechnie obowiązującego wpływają na życie drużyny, jak pozyskiwać środki na harcerskie działania, jak skutecznie wykorzystać harcerskie doświadczenie na rynku pracy, jak kształtować swój e-wizerunek i markę osobistą, jak poprawnie i ciekawie pisać o naszej pracy, jak nagrywać i montować filmy, jak wykorzystać w harcerstwie rozwój takich form aktywności i metod, jak questing, geocaching, storytelling, alternate reality games czy gryfikacja. Posiedli też zaawansowane umiejętności w zakresie przywództwa, komunikacji w zespole, rozwiązywania konfliktów oraz erystyki, czyli sztuki prowadzenia sporów.

W starannie dobranym gronie prowadzących zajęcia znalazł się między innymi Skarbnik ZHP, dziennikarz „Teleexpressu”, eksperci Narodowego Instytutu Dziedzictwa, psychologowie, trenerzy, liderzy projektów w innych NGO, konsultanci HR z dużych firm rekrutacyjnych i doradczych, twórcy telewizji internetowej oraz sieciowej gry strategicznej, a także radca prawny i prokurator.

Spotkanie było też okazją do zapytania przybywających z całego kraju drużynowych i ich współpracowników o opinię w sprawach ważnych dla naszej organizacji. Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica przeprowadziła z ich udziałem dyskusję poświęconą ewentualnym zmianom w Prawie Harcerskim, zaś członkini GK ZHP hm. Justyna Sikorska wraz z zespołem ds. „opcji zero” wciągnęła ich do debaty o projekcie instrukcji w sprawie podstawowych jednostek organizacyjnych.

Warsztaty były pierwszą edycją cyklicznego przedsięwzięcia szkoleniowego, które będzie realizowane w ramach szerszej inicjatywy funkcjonującej pod kryptonimem „PRO”, dostarczającej drużynowym inspiracji do ciekawych działań programowych, sposobności do podnoszenia swoich kwalifikacji (nie tylko harcerskich) oraz wymiany doświadczeń z innymi drużynowymi, a ponadto możliwości sprawdzenia się w ramach cyklicznego ogólnopolskiego spotkania drużyn. Oficjalna inauguracja „PRO” nastąpi 13 lipca br.