Dwudziesta Ogólnopolska Harcerska Pielgrzymka na Jasną Górę za nami. W miniony weekend ponad trzystu harcerzy i instruktorów spotkało się na jasnogórskich błoniach, by wspólnie dać świadectwo zawarte w haśle tegorocznego pielgrzymowania „Wiernymi zawsze być …”.

Uczestnikami tego duchowego wydarzenia byli reprezentanci kilkunastu harcerskich środowisk z całej Polski. Wśród nich najliczniej reprezentowane były Hufce ZHP – Mielec, Podhalański, Otwock, Starachowice, Beskidzki, Ziemi Mikołowskiej, Częstochowa. Program trzydniowej pielgrzymki rozpoczęła modlitwa tańcem, którą objaśniał i poprowadził ks. Piotr Pisarczyk. Czas wspólnych porannych i wieczornych modlitw, udział w apelach jasnogórskich, drodze krzyżowej, nocnym czuwaniu, uroczystych mszach świętych wypełniały również jubileuszowe niespodzianki i działania programowe.

Harcerze i instruktorzy uczestniczyli w grze harcerskiej „Ad stellam preens – w poszukiwaniu gwiazdy przewodniej”, koncercie zespołu [harcerze]n oraz wieczornym ognisku, na którym m.in. odpowiadali na pytanie „Dlaczego warto …?”.

Jak na jubileusz przystało, nie zabrakło urodzinowego tortu, życzeń i planów na kolejne lata harcerskiego pielgrzymowania. Równolegle z  pielgrzymką trwała konferencja instruktorska „Miejsce Boga w harcerstwie”. W wieczornych rozmowach o wierze i duchowości wzięła udział siostra Małgorzata Chmielewska. Na Pielgrzymce obecny był Naczelny Kapelan Międzynarodowej Katolickiej Konferencji Skautingu (ICCS) o. Jacques Gagey. Meldunek podczas inauguracyjnego apelu przyjął Przewodniczący ZHP – hm. Dariusz Supeł, a harcerzom towarzyszyli również wiceprzewodniczący ZHP – hm. Jolanta Kreczmańska i hm. Marian Antonik, komendanci chorągwi na czele z hm. Anną Peterko – komendantką Śląskiej Chorągwi ZHP, Naczelny Kapelan ZHP – ks. hm. Wojciech Jurkowski, Kapelan Pielgrzymki – ks. pwd. Grzegorz Paszka i kapelani harcerskich środowisk.

Podczas kończącej pielgrzymkę Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej Naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica przekazała wotum – pamiątkę 20. Jubileuszowej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Harcerskiej na Jasną Górę. Krąg przyjaźni zawiązany na jasnogórskim dziedzińcu zakończył harcerskie pielgrzymowanie.