W dniach 7-10 maja w Atenach, phm. Katarzyna Greczycho z Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej i phm. Monika Bajkowska z Chorągwi Stołecznej uczestniczyły w greckim Tygodniu Ruchu Drogowego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez instytut bezpieczeństwa ruchu drogowego R.S.I. “Panos Mylonas” we współpracy ze związkami skautowymi Grecji i Irlandii.

W ramach wydarzenia przeprowadzone zostały liczne warsztaty dla mieszkańców Aten z zakresu propagowania zachowań sprzyjających bezpieczeństwu w ruchu drogowym oraz szkolenie dla przedstawicieli skautingu z obsługi wysokospecjalistycznego sprzętu do symulacji wypadków drogowych.

Głównym punktem programu było wspólne przeprowadzenie flashmoba i nagranie spotu informacyjno-prewencyjnego z udziałem aktorów, tancerzy i lokalnych skautów.

Przedstawicielki ZHP miały okazję uczestniczyć w warsztatach ulicznych oraz w obchodach Dnia Unii Europejskiej (9 maja), gdzie zaprezentowane zostały działania instytutu „Panos Mylonas”.

Ponadto nasze instruktorki spotkały się z komendantem greckiej reprezentacji na 23 Światowe Jamboree Skautowe w Japonii – wymieniono doświadczenia związane z przygotowaniem obu krajów do zlotu i wręczono upominki, promujące polską kandydaturę do organizacji 25 WSJ w Polsce.

Kolejne działania, jakie zostały zaplanowane na rok 2015, to wspólne warsztaty z bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ramach Wioski Globalnego Rozwoju na jamboree w Japonii oraz przeprowadzenie wśród uczestników jamboree ankiety, dotyczącej zachowań sprzyjających bezpieczeństwu na drogach.