Historia zatoczyła koło. Rok 1989 był dla Wejherowa szczególny m.in. dlatego, że właśnie wtedy po raz pierwszy odbyło się w nim największe turystyczne przedsięwzięcie Chorągwi Gdańskiej ZHP – Rajd Rodło (ówcześnie czwarta edycja). Po blisko 26 latach, w dniach 22-24 maja, 500 harcerzy i harcerek z całego województwa ponownie obrało azymut na  wejherowskie ścieżki, szlakiem niegdyś wytyczonym przez ich rodziców, dziadków i wychowawców harcerskich.

Celem Rajdu Rodło jest propagowanie idei wędrowania po ziemi pomorskiej, która potrafi oczarować swym wdziękiem. Każda edycja odbywa się w innej części Kaszub, dzięki czemu uczestnicy co roku odkrywają kolejne zakątki swojego regionu. W tym roku współzawodnictwo odbyło się aż na 11 różnych trasach: zuchowej, dwóch harcerskich – geocache oraz historycznej, dla osób z niepełnosprawnością oraz 7 trasach indywidualnych, dla drużyn, które znalazły szlak warty przejścia, a nie odbywała się na nim proponowana trasa. Komendantką wydarzenia była pwd. Weronika Nadzikiewicz, członkini komendy Hufca ZHP Wejherowo ds. kształcenia.

Charakterystyczne dla tego regionu torfowiska niskie oraz łęgi tworzyły iście baśniowy klimat. Wzdłuż malowniczych tras czekało na uczestników rajdu wiele atrakcji: geocaching, żeglowanie, paintball, czy jazda konna. Na swoich drogach mieli oni także możliwość zobaczenia, jednego z nielicznych w Polsce, czołgu zatopionego na bagnach oraz liczącej prawie pół tysiąca lat Kalwarii Wejherowskiej. Zakończenie rajdu odbyło się w zabytkowej, XVII-wiecznej części Wejherowa.

Podczas uroczystego zakończenia XXXI Rajdu Rodło Chorągiew Gdańska ZHP otrzymała nowy sztandar, który jest efektem wspólnego działania wielu hufców, pojedynczych instruktorów i przyjaciół harcerstwa na Pomorzu.

Rajd odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Wejherowo Krzysztofa Hildenbrandta i Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego hm. Małgorzaty Sinicy.

Kaszuby skrywają jeszcze wiele tajemnic i skarbów. Niech nie ominie nikogo największa przygoda na Pomorzu – na XXXII Rajd Rodło w 2016 roku zapraszamy już dziś!

Więcej na www.faceook.com/RajdRodlo.

pwd. Daria Kozielecka