6 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Brygada” z Topczewa w ramach programu grantowego „Messengers of Peace” podjęła działania w zakresie szkoleń z pierwszej pomocy skierowanych do mieszkańców gminy Wyszki.

W piątek 11 grudnia w sali remizy strażackiej w Topczewie na Podlasiu odbyło się szkolenie dla okolicznych mieszkańców z niesienia pierwszej pomocy przedmedycznej. Akcja została zorganizowana i poprowadzona przez harcerzy „Brygady”.

Harcerze uczyli między innymi tamowania krwotoków z nosa, zaopatrywania złamań, postępowania przy ranach ciętych, zachowania przy omdleniach oraz prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Uczestnicy szkolenia już wiedzą, jak prawidłowo zabezpieczyć miejsce wypadku, jak wezwać pomoc, jak ułożyć poszkodowanego w bezpiecznej pozycji bocznej. Mogli także spróbować swoich sił w prowadzeniu RKO dzięki wykorzystaniu fantoma. W prowadzenie akcji była zaangażowana cała drużyna, od najmłodszych harcerzy po osoby będące ratownikami medycznymi.

To pierwsze z pięciu spotkań, które harcerze przeprowadzą dla mieszkańców gminy Wyszki.

Messengers of Peace (Posłannicy Pokoju) to zapoczątkowana przez Światowy Komitet Skautowy w 2011 roku inicjatywa, która ma na celu wspierać i inspirować młodych ludzi do działania na rzecz społeczności lokalnej. Każde podejmowane przez skautów działanie, niezależenie od jego skali, które wiąże się z poprawą bezpieczeństwa czy pozytywną zmianą warunków bytowych lub zdrowotnych części społeczeństwa, wpisuje się w ideę posłannictwa pokoju.