Pod hasłem „Ślad” w Załęczu Wielkim, miedzy 12 a 14 czerwca 2015 odbył się trzeci biwak Kursu harcmistrzowskiego Cogito 2015.  Ponieważ w czasie kursu istotne było autentyczne działanie, prawdziwe kreowanie rzeczywistości, rozwijanie własnej sprawczości – w nawiązaniu do korzeni, awangardy wczesnego harcerstwa i harcerstwa współczesnego, w programie biwaku skupiliśmy się na tym, jak harcmistrzynie i harcmistrzowie mogą pozostawić po sobie trwały ślad.

Biwak rozpoczęliśmy uroczystą kolacją instruktorską przy świecach, jednocześnie podziwiając gwałtowną burzę, która przeszła nad Załęczem. Wieczór spędziliśmy, nawiązując do czasu naszego spotkania i Nocy Kupały – mieliśmy  okazję zapoznać się ze zwyczajami Słowian, a przede wszystkim upiec samodzielnie chleb, który był przepyszny. Słowiański wieczór pozwolił także na skosztowanie regionalnych potraw, przygotowanych przez Uczestników kursu oraz na podziwianie wariacji na temat strojów słowiańskich. Wieczór przygotował dla nas hm. Witosław Madej (Przewodniczący Rady Chorągwi Łódzkiej) wraz ze wspaniałą słowiańską grupą rekonstrukcyjną.

Sobota była niezwykle intensywna. W Wieluniu, w pięknych wnętrzach Muzeum Ziemi Wieluńskiej,  przeprowadziliśmy kursową konferencję instruktorską na temat zmian metodycznych. Konferencja została otwarta przez Burmistrza Wielunia, pana Pawła Okrasę, Dyrektora goszczącego nas Muzeum pana Jana Książka, oraz przez hm. Joannę Skupińską – komendantkę Centralnej Szkoły Instruktorskiej. Referaty wprowadzające wygłosili znakomici goście: hm. Marian Antonik, Wiceprzewodniczący ZHP, który mówił o istocie metody harcerskiej; dr Wiesław Poleszak (doktor psychologii, adiunkt w Katedrze Pomocy Psychologicznej i Psychoprofilaktyki Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie), który mówił o współczesnej wiedzy o wartościach w wychowaniu i profilaktyce oraz dr Grzegorz Kata (doktor psychologii), który omówił temat znaczenia grupy rówieśniczej w harcerstwie. Następnie pracowaliśmy w grupach roboczych, które skupiły się na szczegółowych zagadnieniach, związanych z poszczególnymi metodykami. Po kursie zostanie dopracowany materiał, podsumowujący te prace.

Sobotnie późne popołudnie – słoneczne i dość upalne – spędziliśmy w myśl zasady, że harcmistrzyni, harcmistrz dba o swoje ciało, biorąc udział w rajdzie rowerowym i w spływie kajakami piękną Wartą.

Wieczorem towarzyszył nam gość specjalny: hm. Dariusz Supeł, Przewodniczący ZHP, który opowiadał nam o tym, co najważniejsze w ruchu harcerskim i odniósł się do naszych kursowych idei: „Tożsamość. Droga. Ślad”.

Niedzielę rano rozpoczęliśmy  ogniskiem, nawiązującym do herbertowskiego „Bądź wierny idź”. Nad Wartą, o poranku, uroczyście zakończyliśmy Kurs Harcmistrzowski Cogito 2015. Pozostałą część niedzieli spędziliśmy na rozmowach instruktorskich, grze, będącej ewaluacją kursu oraz końcowej dyskusji o systemie stopni instruktorskich. Po obiedzie, rozjechaliśmy się do domów.

Celami Kursu Harcmistrzowskiego Cogito 2015 było: zgłębianie idei stopnia harcmistrza w odniesieniu do własnej osoby; inspirowanie do ciągłego samodoskonalenia się, szczególnie nauczenie się dokonywania wyborów, podejmowania decyzji, bycia autonomicznym i wolnym; rozwijania i posiadania poglądów oraz  rozwijanie poczucia odpowiedzialności za całą organizację.

Hm. Ewa Gąsiorowska,

Komendantka Kursu Harcmistrzowskiego COGITO 2015