W dniach 4-6 grudnia na zaproszenie ZHP przebywali w Warszawie komisarze zagraniczni Tunezyjskiego Związku Skautowego Henda Maarfi i Slim Guizani. Celem wizyty było nawiązanie kontaktu na szczeblu krajowym i bliższe poznanie się obu organizacji, wymiana poglądów na temat koncepcji Jamboree 2023 w Polsce oraz rozważenie możliwości współpracy na poziomie drużyn.

Goście spotkali się m.in. z komisarką zagraniczną ZHP hm. Ingą Rusin-Siwiak, członkiem Głównej Kwatery hm. Karolem Gzylem i kierowniczką Wydziału Zagranicznego hm. Ewą Lachiewicz-Walińską. Odwiedzili zajęcia Akademii młodych rzeczników prasowych. Ciekawe i cenne było spojrzenie na prezentację Jamboree 2023 oczami przedstawicieli świata arabskiego. Usłyszeliśmy o projekcie współpracy tunezyjskiego skautingu z duńską organizacją skautową KFUM-Spejderne i Danmark (2011-2014). Wnioski z realizacji projektu, m.in. dotyczące podejścia do różnic religijnych czy żywieniowych, przydadzą się w kontaktach z Polską. Pierwszym wydarzeniem, które pozwoli wprowadzić w życie zamiar współpracy ma szansę być udział skautów z Tunezji w zlocie CEJ 2016 we Wrocławiu.

Wizyta została zorganizowana dzięki inicjatywie Międzynarodowej Grupy Kontaktowej JPT i była koordynowana przez phm. Beatę Szymańską i phm. Bartłomieja Szczepaniaka. Zwiedzanie Warszawy zorganizował phm. Mikołaj Harasimowicz z hufca Mokotów.

Tunezyjski Związek Skautowy (Les Scouts Tunisiens) jest członkiem WOSM i WAGGGS, należy do Regionu Arabskiego. Liczy 27 000 skautek i skautów. W roku 2005 był gospodarzem Światowej Konferencji WOSM, przygotowuje się do organizacji najbliższej Światowej Konferencji WAGGGS (2017).

Informacja na facebooku.