11 listopada obchodziliśmy 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Harcerki i harcerze pokazali na czym polega współczesny patriotyzm.

W niepodległościowych pochodach ulicami Warszawy przeszło kilka tysięcy rodaków, wśród nich znaleźli się również członkowie Związku Harcerstwa Polskiego. Naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica uczestniczyła wraz z harcerzami na Mszy św. w intencji Ojczyzny w bazylice Świętego Krzyża oraz w apelu przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie zapłonął Ogień Niepodległości z Kostiuchnówki.

Harcerze bardzo aktywnie uczestniczyli w wielu inicjatywach obywatelskich w całym kraju między innymi w grach miejskich, biegach ulicznych czy apelach. W tym roku ponad 350 z nich, zdecydowało się na „aktywny patriotyzm”, biorąc udział w V edycji Harcbiegu. Osoby, które wybrały ten sposób uczczenia Narodowego Święta Niepodległości pomogą 4-letniemu Arturowi, który choruje na mukowiscydozę.

Członkowie Związku Harcerstwa Polskiego pełnili wyjątkową służbę! Zadbali nie tylko o pamięć, ale przede wszystkim pokazali radość płynącą prosto z ich serc. W ramach akcji „Mamy Niepodległą” harcerze wysłali 32 000 kartek z życzeniami do swoich bliskich. Dzisiejszy patriotyzm to nie tylko udział w uroczystościach państwowych i pamięć o bohaterach narodowych. Jest to przede wszystkim umiejętność dzielenia się radością z rodakami oraz poczucie jedności narodowej.