Po raz czwarty reprezentacja Związku Harcerstwa Polskiego, w tym roku licząca 50 osób, wyruszyła do Mauthausen. Harcerki i harcerze z całej Polski pragną upamiętnić Polaków więzionych i katowanych w obozach koncentracyjnych  Mauthausen-Gusen na terenie Górnej Austrii.

9 i 10 maja nasza reprezentacja weźmie udział w uroczystościach w Ebensee, Gusen oraz Mauthausen w 70. rocznicę wyzwolenia więźniów nazistowskich obozów koncentracyjnych w Austrii. Szczególnie ważną częścią uroczystości będzie złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą pomordowanych harcerzy i instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego.

Ponadto harcerze wezmą udział w centralnych uroczystościach na placu apelowym na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Mauthausen.

Miejsca pamięci polskiej historii, które znajdują się poza granicami naszego państwa, należy otaczać szczególną troską i opieką, by mogły dalej uświadamiać społeczność międzynarodową oraz symbolizować bohaterskie, lecz tragiczne losy Polaków.

Wyprawa mogła się odbyć dzięki dotacji przyznanej ZHP przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.