Blisko sto pięćdziesiąt tysięcy złotych przeznaczył w tym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na nagrody dla organizacji pozarządowych. Główną nagrodę w konkursie zajęła Chorągiew Śląska ZHP. Uroczysta gala odbyła się w sobotę, 30 maja w Parku Śląskim w Chorzowie.

EkoAktywni to obok Zielonych Czeków, największa impreza katowickiego Funduszu gdzie nagradza się proekologiczne postawy. Tym razem nie nagradzano indywidualnych osób, a organizacje pozarządowe za działalność w zakresie prowadzenia edukacji ekologicznej i promowania ochrony środowiska naturalnego w regionie. Jury oceniało działalność z ostatnich 3 lat. Pod uwagę brano między innymi różnorodność prowadzonych działań z zakresu edukacji ekologicznej, ochrony przyrody i profilaktyki zdrowotnej i przeprowadzone akcje edukacyjne.

Chorągiew Śląska otrzymała nagrodę za organizację akcji o charakterze regionalnym i ogólnopolskim, w szczególności za prowadzenie Harcerskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Chorzowie, prowadzenie ogólnopolskich akcji ekologicznych m.in. „Gra w Zielone”,  prowadzenie „Harcerskiego Konkursu Ekologicznego” i kampanii ekologicznej „Zielona Kreatywność” oraz realizację zadania „Profilaktyka zdrowotna i edukacja ekologiczna dla 600 dzieci z terenu woj.  śląskiego”.