13 czerwca br. w gościnnych murach I Liceum Ogólnokształcącego im.  J.H. Dąbrowskiego blisko 40 wędrowników i instruktorów, przy współudziale członków Głównej Kwatery, CKR i instruktorów RN Związku Harcerstwa Polskiego, wzięło udział w konferencji  „Harcerskie wartości – Dyskutujemy”. Gośćmi honorowymi byli m.in.  zastępcy Prezydenta Miasta panowie Jacek Boczkaja  i  Zbigniew Wdowiak . Konferencja rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru I Kutnowskiego Szczepu „Innominata” im. Harcerskiej Kompanii Szturmowej 37 Pułku Piechoty. Jego obecność , jak podkreślił zastępca Naczelnika ZHP hm. Krzysztof  Budziński, jest bardzo symboliczna. Blisko 95-letnia historia świadczy o tym, że wartości, którymi kierujemy się w Związku Harcerstwa Polskiego są wciąż aktualne.

Zabierając głos, prezydent Boczkaja  powiedział m.in., że ZHP, dzięki swojej metodzie i wartościom, którymi się kieruje, jest istotnym partnerem samorządu w realizacji jego zadań.

Merytoryczną część konferencji rozpoczęła i poprowadziła druhna Naczelnik hm. Małogorzata Sinica. Uczestnicy próbowali zdefiniować i określić wartości, które są istotne dla harcerstwa i wymagają dzisiaj podkreślenia.  Część warsztatową konferencji poprowadziła członkini GK ZHP ds. programu hm. Emilia Kulczyk-Prus. W grupach dyskutowano o tym, czy i w jakim stopniu zmieniać Przyrzeczenie i Prawo Harcerskie. Przy każdym z proponowanych zapisów punktów próbowano odszukać i zdefiniować wartości, o których rozmawiano przed przerwą.

W podsumowaniu konferencji obydwie grupy przedstawiły wyniki swojej pracy. Okazały się bardzo ciekawe. Dyskusja, po części, dała odpowiedź, w jakim kierunku powinniśmy zmieniać Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie.

Taka sama konferencja odbyła się 14 czerwca br. w Warszawie w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Wzięło w niej udział blisko 20 osób.

Wyniki wkrótce, po podsumowaniu wszystkich konferencji.