Już od czterech dni na Filipinach trwa seminarium poświęcone przedsiębiorczości młodzieży, organizowane w ramach projektu YELL – Youth Enterpreneurship and Leadership Laboratory, realizowanego przez Chorągiew Opolską ZHP. W tygodniowym przedsięwzięciu bierze udział ponad 40 uczestników – liderów organizacji, instytucji działających na rzecz młodzieży i przedsiębiorców z Polski, Niemiec, Hiszpanii, Filipin i Wietnamu.

Głównym wydarzeniem seminarium było forum pn. „Private-Public Partnership for Youth Opportunities and Enterpreneurship”, które dzisiaj zgromadziło blisko 100 przedstawicieli organizacji młodzieżowych, instytucji publicznych, biznesu i środowisk naukowych, z władzami wiodących krajowych i azjatyckich instytucji działających na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i wsparcia młodzieży na czele. Gospodarzem forum i jego głównym partnerem organizacyjnym był Asia Bank Development – jedna z największych azjatyckich organizacji działających na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego.

Podczas seminarium uczestnicy analizowali wyzwania i możliwości związane z rozwojem przedsiębiorczości społecznej młodzieży, dzielili się dobrymi praktykami w działaniach w tym zakresie, dyskutowali na temat współpracy władz publicznych, organizacji pozarządowych, środowisk biznesowych i naukowych na rzecz wsparcia przedsiębiorczości młodych ludzi.

Na projekt YELL, którego koordynatorem z ramienia Chorągwi Opolskiej ZHP jest gościnnie phm. Marcin Skocz, złoży się jeszcze szkolenie dla młodych liderów, które odbędzie się w maju tego roku w Wietnamie, cykl działań lokalnych, upowszechniających ideę przedsiębiorczości społecznej młodych ludzi oraz konferencja podsumowująca działania realizowane przez organizacje w Niemczech, Hiszpanii, Filipinach i Wietnamie.

Zwieńczeniem projektu będzie opracowanie, mające stanowić zbiór standardów i dobrych praktyk w działaniach na rzecz rozwoju przedsiębiorczości młodzieży w skali globalnej.