W przeddzień Święta Niepodległości przez siedzibą Dowództwa Garnizonu Warszawa, w którym mieści się także Ordynariat Polowy, przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się z udziałem Naczelnika ZHP hm. Małgorzaty Sinicy okolicznościowy Capstrzyk.

Podczas uroczystości odczytany został apel pamięci, a pod pomnikiem złożone zostały kwiaty i znicz z „Ogniem Niepodległości” przekazanym przez harcerzy.

W uroczystości wzięli udział m.in. Paweł Soloch, szef BBN, gen. Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego, weterani oraz harcerze z Hufca ZHP Zgierz – uczestnicy XV Sztafety Rowerowej „Ogień Niepodległości”. Obecni byli ordynariusze wojskowi bp Józef Guzdek, Biskup Polowy WP, bp Mirosław Wola, ewangelicki Naczelny Duszpasterz Wojskowy i bp Jerzy Pańkowski, prawosławny ordynariusz wojskowy.

– Pamiętajmy o tych, którzy tę Wolność i Niepodległość dla nas wywalczyli – zachęcał podczas uroczystości Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej. Tomasz Siemoniak wyraził nadzieję, że Capstrzyk Niepodległości „pozwoli Polakom lepiej rozumieć historię i wyciągać z niej wnioski”.

Odczytany został apel pamięci, w którym przywoływano uczestników wydarzeń sprzed 97. lat, żołnierzy i bohaterów poległych podczas I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej, II wojny światowej oraz w okresie powojennym. Apel zakończyła salwa honorowa. Harcerze przekazali ministrowi obrony narodowej Ogień Niepodległości, który wicepremier złożył pod pomnikiem Marszałka.

Capstrzyk to sygnał wieczornego apelu odgrywany zazwyczaj na trąbce, a także przemarsz oddziałów wojska lub innej organizacji ulicami miasta w przeddzień ważnych uroczystości; często łączony z występami orkiestr. Przed wojną capstrzyki poprzedzały większość wojskowych i państwowych świąt. Wojsko Polskie wróciło do tradycji „Capstrzyku Niepodległości” w 2009 r.

Za KAI.