’- Bardzo dziękujemy za to, że po raz kolejny to światło dociera do Pałacu Prezydenckiego, do miejsca, gdzie zasiada głowa państwa. Dzieje się tak od wielu lat i jestem jako prezydent za tę wizytę ogromnie wdzięczny – powiedział Andrzej Duda, który wraz z małżonką odebrał w poniedziałek od harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego Betlejemskie Światło Pokoju.

Prezydent przypomniał, że w tym roku hasło towarzyszące światełku brzmi „Zauważ człowieka”, co – jak podkreślił – jest szczególnie ważne dla harcerzy.  – Cnota to także dostrzeżenie drugiego człowieka, umiejętność pochylenia się nad potrzebującymi, dostrzeżenia ludzkich problemów – zaznaczył Andrzej Duda. – Bardzo dziękuję, że jesteście. Dziękuję za piękne życzenia – zwrócił się do harcerzy.

– To światełko betlejemskie i życzenia od harcerzy przyjmuję  jako życzenia dla całej Polski. Czuwaj! – powiedział na zakończenie Andrzej Duda.

Betlejemskie Światło Pokoju po raz pierwszy zorganizowano w 1986 roku w Linz  w Austrii. W Polsce Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Z Polski światło dotrze na Ukrainę, Białoruś, do Niemiec, Rosji, Danii i na Litwę.