W miniony weekend w Gdańsku odbyło się doroczne spotkanie przedstawicieli organizacji skautowych z krajów bałtyckich – Baltic Sea Meeting. Wzięli w niej udział skauci z Finlandii, Litwy, Szwecji, Niemiec (reprezentanci 3 organizacji), Rosji, Holandii i Polski.

ZHP reprezentowali i jednocześnie pełnili rolę gospodarzy szefowa zespołu ds. Europy Środkowej hm. Agnieszka Pospiszyl, szef zespołu ds. organizacji niemieckojęzycznych hm. Piotr Miara i członek zespołu, pełnomocnik KCh Gdańskiej ds. zagranicznych hm. Robert Kawka.

Tematem przewodnim tegorocznej konferencji byli dorośli w skautingu – jakie jest miejsce tych, którzy przekroczyli już wiek wędrowniczy, a nie chcą być drużynowymi. Jak wykorzystać ich wiedzę i doświadczenie? Czy lepiej, żeby byli aktywnymi członkami organizacji skautowych, czy raczej członkami wspierającymi?

Odpowiedzi na te i inne pytania uczestnicy poszukiwali między innymi podczas warsztatów, prowadzonych przez komisarkę zagraniczną ZHP hm. Ingę Rusin-Siwiak, jak i w trakcie rozmowy z dyrektorem ds. rozwoju kadry i wolontariatu w biurze światowym WOSM w Kuala Lumpur José Figueirą.

Kolejne Baltic Sea Meeting zaplanowano na koniec września 2016 roku w Niemczech.