Zbliża się 57. Harcerski Rajd Świętokrzyski. Chcemy pokazać Wam naszą Małą Ojczyznę, czyli Góry Świętokrzyskie. Tym razem harcerze przeniosą się w czasy średniowiecza, gdyż impreza odbędzie się wokół Zamku Królewskiego w Chęcinach.

Tam nastąpiło zgrupowanie wojsk polskich wyruszających pod wodzą króla Władysława Jagiełły na historyczną bitwę z Krzyżakami. Rok 2015 to 605. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Ta rocznica  jednak nie jest jedynym powodem do świętowania. O epoce średniowiecza i o wydarzeniach z 1410 roku w niesamowity sposób pisał Henryk Sienkiewicz w książce pt. „Krzyżacy”. W tym roku mija 115. rocznica wydania jego powieści drukiem, 110. przyznania Sienkiewiczowi Literackiej Nagrody Nobla i 55. przeniesienia „Krzyżaków” na ekran. Chcemy więc, byście poczuli atmosferę tamtych czasów – wielkich czynów i potęgi Korony Królestwa Polskiego. To także czasy Zawiszy Czarnego, który jest wzorem dla harcerzy oraz przypomnieniem dla nich, by szanowali prawo i postępowali po rycersku.

Zapraszamy do udziału! Regulamin rajdu i więcej informacji znajdziecie na stronie rajdswietokrzyski.zhp.pl