W dniach 13-15.11.2015 r. odbył się XXX Harcerski Rajd „Szlakami Jędrusiów” organizowany przez XI Szczep im. Bohaterów Westerplatte i Hufiec ZHP Starachowice w ramach projektów finansowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Gminę Starachowice.

W tym roku trasami naszego rajdu wędrowała rekordowa liczba 350 zuchów, harcerzy, seniorów i przyjaciół rajdu z całej Polski (Nadarzyn, Opoczno, Rzeszów, Piotrków Trybunalski, Szumsko, Łódź, Iłża, Kielce i Starachowice) trzema trasami (1 i 2 były trasami pieszymi, 3 trasa była autokarowa (zlotowa). Trasa 1 (Wędrownicza) wystartowała w piątek o godz. 9:07, a uczestnicy musieli się zmierzyć z dość sporym dystansem z Iłży, przez Piotrowe Pole do Jasieńca Iłżeckiego. Trasa 2 (Harcerska) również wystartowała w piątek z Mostek o godz. 9:02, harcerze maszerowali przez Wykus do Starachowic. Oczywiście na trasach rajdowych na uczestników czekało wiele niespodzianek, punktów sprawnościowych i testy z wiedzy o rajdzie i „Jędrusiach”. Następnego dnia uczestnicy rajdu zmotywowani wyznaczoną godziną rozpoczęcia uroczystości wyruszyli na miejsce zlotu przy mogile partyzanckiej w tychowskim lesie.

Uroczysty zlot rajdu w 71 rocznicę bitwy tychowskiej rozpoczął się 14 listopada o godz. 12.00. Oczywiście jak przystało na jubileuszowy rajd nie zabrakło na nim znamienitych gości.

Mimo sędziwego wieku i odległego miejsca zamieszkania był z nami jak zawsze nasz kochany „Jędruś” Jan Gałuszka „Mizerny” oraz nestor starachowickich harcerzy i przewodniczący Koła ŚZŻAK w Starachowicach druh hm. Stefan Derlatka. Ze sztandarem Świętokrzyskiego Zgrupowania Żołnierzy AK „Ponury-Nurt” przyjechali przedstawiciele ŻZŻAK Koło w Wąchocku. Władze harcerskie reprezentowali przedstawiciele władz chorągwi pod wodzą Przewodniczącego Rady Chorągwi druha hm. Lucjana Pietrzczyka. Władze samorządowe reprezentował Pan Starosta Starachowicki Dariusz Dąbrowski i z-ca Prezydenta Miasta Starachowice Pan Jerzy Miśkiewicz. Przybyli także przedstawiciele Wojskowego Sztabu Wojewódzkiego w Kielcach, Lasów Państwowych Nadleśnictwo Starachowice, Komendy Powiatowej Policji, Izby Celnej w  Starachowicach oraz słuchacze Uniwersytetu III wieku w Starachowicach.

Jak co roku na uroczystym apelu zlotowym wręczane były plakietki Oznaki „Jędrusiowej”, przyznawane przez Kapitułę Oznaki za kultywowanie pamięci i szczególne zasługi dla „Harcerskiego Środowiska Jędrusiowego” które otrzymali :
I stopnia „ złotą honorową” – Pan Dariusz Dąbrowski i druh Mateusz Ślaski.
II stopnia „srebrną”- druhna/druhowie Karolina Bilska, Jacek Ołowiak, Paweł Szypulski, Adrian Gorzkowski, Wiktoria Sajda, Joanna Duchnowska, Zbigniew Pyda, Sylwester Lichtoń i Łukasz Niewczas,
III stopnia / białą pamiątkową/ – Nadarzyński Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych „Wataha”

Z rąk komendantki hufca hm. Małgorzaty Ślaskiej zieloną podkładkę podharcmistrzyni/ podharcmistrza odebrali: druhna Karolina Bilska, druhna Justyna Jarmolińska i druh Karol Janeczek.
Zobowiązanie Instruktorskie złożyły natomiast druhna Wiktoria Sajda i druhna Joanna Duchnowska.

Minutą ciszy zebrani uczcili pamięć wszystkich poległych i zmarłych kombatantów, harcerzy i przyjaciół „Jędrusiowego środowiska” .

Po zapaleniu zniczy i złożeniu kwiatów pod pomnikiem uczestnicy mogli obejrzeć sprzęt taktyczny i umundurowanie stowarzyszenia „Orlęta Armii Krajowej” z Kielc, skorzystać ze strzelnicy przygotowanej przez sekcję strzelecką Harcerskiego Klubu Sportowego „Sparta” oraz spróbować harcerskiej grochówki z kuchni polowej. Po apelu zlotowym uczestnicy udali się do ZSZ nr 1 przy ulicy Radomskiej. Tam wspólnym śpiewem i pląsami czekali na apel końcowy który miał miejsce w niedzielę o godz 10:00.

Poniżej przedstawiamy wyniki XXX Harcerskiego Rajdu „Szlakami Jędrusiów”:

Trasa 1:
I miejsce: 15 Grunwaldzka Drużyna Harcerska im. Jędrusiów” – patrol Unicorn ze Starachowic
II miejsce: 7 Iłżecka Drużyna Harcerska
III miejsce: 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater

Trasa 2:
I miejsce: 11 Drużyna Harcerska „Czarne Wilki” ze Starachowic
II miejsce: 115 Drużyna Harcerska „Pomarańczarnia” im. Jana Bytnara „Rudego” z Wielkiej Wsi,
III miejsce: 15 Drużyna Harcerska im. „Jędrusiów” ze Starachowic

Konkurs „Wiedzy o Jędrusiach” oraz konkurs „Za najlepszy strój z epoki” wygrała 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater.
Konkurs na wiersz o „Jędrusiach” wygrała 7 Iłżecka Drużyna Harcerska.

Komenda Rajdu wyraża szczególne podziękowania :
Współorganizatorom: Wojsku Polskiemu, Ministerstwu Obrony Narodowej oraz Gminie Starachowice.
Partnerom: Lasom Państwowym, Dyrekcji Zespołu Szkól Zawodowych Nr 1 i Szkoły Podstawowej Nr 13 ze Starachowic oraz Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Jasieńcu Iłżeckim.

Do zobaczenia za rok !