350 harcerzy i harcerek z całego kraju zakończyło ponad dwuletnie przygotowania i wyjechało na XXIII Światowe Jamboree Skautowe, które odbędzie się w Kirara-hama w prefekturze Jamaguczi. Ponad 35 tysięcy młodych ludzi z całego świata spotka się w jednym miejscu, by przez 12 dni brać udział we wspólnych aktywnościach, poznawać różne kultury i promować swoje kraje. Członkowie reprezentacji Związku Harcerstwa Polskiego samodzielnie pozyskali fundusze, by wziąć udział w tym wydarzeniu.

Światowe Jamboree Skautowe jest największym regularnie odbywającym się zlotem organizowanym przez Światową Organizację Ruchu Skautowego, na którym gromadzi się ok. 35 000 skautów z całego świata. Jest to przede wszystkim wydarzenie edukacyjne, które przyczynia się do szerzenia idei pokoju i budowania porozumienia pomiędzy narodami. Młodzież wywodząca się z różnych kultur i wyznająca różne religie spotka się, by przeżyć wyjątkową przygodę i nawiązać nowe przyjaźnie. Uczestnikami zlotu mogą być członkowie organizacji skautowych należących do Światowej Organizacji Ruchu Skautowego, którzy mają 14-17 lat.

23 lipca 2015 r. 120 harcerzy z Polski wyruszyło z lotniska im. F. Chopina na międzynarodowy zlot skautów do Japonii. W hali odlotów uczestników pożegnała Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica.

To wyjazd, który otworzy Wam horyzonty. Kiedy wrócicie nie będzie dla Was rzeczy niemożliwych – powiedziała do wylatujących harcerzy naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego, hm. Małgorzata Sinica.

Wyjazd na Jamboree to szkoła odpowiedzialności, stawiania sobie celów i realizacji marzeń, zarządzania projektami – mówi phm. Mikołaj Harasimowicz, członek komendy Kontyngentu Polskiego. Nad projektem pracowało 60 wolontariuszy. Byliśmy agencją rekrutacyjną, promocyjną, zajmowaliśmy się logistyką – wylicza.

Pierwsze Światowe Jamboree Skautowe odbyło się w 1920 r. w Wielkiej Brytanii. Do londyńskiej Olympia Hall przybyło około 8 tys. skautów z 34 krajów, także wrogich sobie niegdyś narodów, walczących ze sobą podczas I wojny światowej. Od tego czasu odbywa się co cztery lata (jedyną przerwą była II wojna światowa). W 2019 r. harcerze spotkają się w USA. Polska nigdy jeszcze nie była gospodarzem zlotu.

Związek Harcerstwa Polskiego ubiega się o zorganizowanie XXV Światowego Jamboree Skautowego w Polsce w 2023 roku, na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku.  Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez Światową Konferencję Skautową w sierpniu 2017 r.