Dzień drugi 35. Światowej Konferencji WAGGGS upłynął na uchwaleniu zmian w organizacji. Przedstawiono propozycje uchwał oraz kandydatury do Komitetu Światowego. Wczoraj wybrano również Komitet Światowy WAGGGS.

Do Komitetu Światowego zgłoszono 14 kandydatek, które już przed konferencją rozpoczęły kampanię informacyjną. Umiejętności i doświadczenie każdej z nich zostały dokładnie opisane i porównane, był czas na indywidualne rozmowy z poszczególnymi kandydatkami.

Konferencja wybiera sześć członkiń do Komitetu, na dwie trzyletnie kadencje. Co trzy lata wymienia się 50% składu komitetu, co oznacza że nie ma takiej sytuacji, że wszyscy są nowi. Wybiera się pojedyncze osoby, biorąc pod uwagę ich umiejętności w rożnych obszarach. W skład komitetu wchodzą także przewodniczące wszystkich pięciu regionów.

Nowowybrane członkinie to:

• Connie Matsui (USA)
  • Anne Guyaz (Szwajcaria)
  • Natasha Hendrick (Australia)
  • Nadine Kaze (Burundi)
  • Ana Maria Mideros (Peru)
  • Haifa Ourir (Tunezja)

W głosowaniu wybiera się także osoby, które w razie konieczności będą mogły zastąpić członkinie komitetu. Na najbliższą kadencję wybrano dwie Europejki:

• Heidi Jokinen (Finlandia)
  • Lara Tonna (Malta)

Tunezja przedstawiła swoją kandydaturę jako kraju/organizacji goszczącej 36. Światową Konferencję za trzy lata. Przedstawiono także wszystkie propzycje uchwał, starano się rozwiać wszelkie wątpliwości oraz odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób te zmiany wpłyną na WAGGGS?

Po południu odbyła się kolejna sesja warsztatów, na których żarliwie dyskutowano w grupach. Tematy dotyczyły pracy z kadrą, zarządzania i najnowszego projektu programowego "free being me". Wieczorem odbyły się prezentacje poszczególnych regionów WAGGGS.

hm. Inga Rusin

komisarka zagraniczna ZHP