Wczoraj odbyła się zbiórka komendantów chorągwi. To ostatnie takie spotkanie w kończącej się kadencji chorągwianych władz. W Głównej Kwaterze, z władzami naczelnymi spotkało się 14 komendantów chorągwi. To czas na ważne dyskusje, ale przede wszystkim podziękowania i wyrazy uznania.

Specjalne podziękowania złożył na ręce obecnych Wicemarszałek Sejmu, Cezary Grabarczyk. „Prowadzenie tak efektywnego procesu wychowawczego jest możliwe dzięki zastosowaniu unikalnej metody wymyślonej przez sir Roberta Baden-Powella (…). Nieodłącznym elementem tego systemu jest instruktor będący naturalnym liderem, autorytetem i przewodnikiem w wychowaniu młodego człowieka. To dzięki jego autentycznemu przykładowi idea życia w zgodzie z wartościami Przyrzeczenia i Prawa Harcerskiego jest wcielana w życie” – napisał na oficjalnych dyplomach.

Gościem zbiórki był również sekretarz stanu w MEN, pan Tadeusz Sławecki, kóry poza przekazaniem podziękowań za ubiegającą kadencję i wkład w budowanie kapitału społecznego młodzieży, rozmawiał z komendantami o ich doświadczeniach związanych z pracy z kuratoriami czy problemach w pracy wychowawczej.

Dyskusje podejmowane podczas zbiórki obejmowały następujące tematy: bieżąca sytuacja ZHP, sytuacja Centrum Wychowania Morskiego ZHP, sytuacja finansowa ZHP, podsumowanie sprawozdań chorągwi za 2013 rok, zjazdy chorągwi, informacje o konferencji WOSM w Lublanie, kandydaturze Polski do organizacji Jamboree w 2023 roku, audyty w chorągwiach i pożyczki dla organizacji pozarządowych. Podsumowano również mijającą kadencję władz chorągwi.

Wieczorem odbyła się oficjalna kolacja.

phm. Aleksandra Barwikowska

instruktor Wydziału Komunikacji i Promocji GK ZHP