W dniach 13-16 sierpnia instruktorzy ZHP pracujący na poziomie chorągwi mieli okazję uczestniczyć w Letniej Akcji Szkoleniowej, zorganizowanej przez Centralną Szkołę Instruktorską na Głodówce. Tegoroczny LAS to przede wszystkim inauguracja programu Lider+, którego celem jest wzmocnienie jakości przywództwa sprawowanego przez harcerskich liderów.
 

80 instruktorów, przedstawicieli 15 chorągwi, pracowało w sześciu drużynach kursowych, poznając różnorodne narzędzia przydatne w pracy z kadrą. Absolwenci LAS wrócą teraz do swoich środowisk bogatsi o nowe doświadczenia, które pozwolą im jeszcze lepiej pracować z zespołami. Treść programu skupia się na rozwoju umiejętności, które CSI chce upowszechnić wśród wszystkich instruktorów ZHP.

 

Uczestnicy LAS wzięli również udział w górskich wędrówkach, przemierzając Tatry od Rusinowej Polany do Doliny Pięciu Stawów. Program wzbogaciły warsztaty podhalańskie: o tańcu, malowaniu na szkle i garncarskie oraz koncert zespołu Dom o Zielonych Progach. Podczas jednego z wieczornych kominków gościliśmy również Grupę Muzycznego Wsparcia – autorów piosenki napisanej specjalnie na LAS.

 
Lider+ to program szkoleń, przeznaczony dla instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego, podejmujących rolę liderów i kierujących pracą różnych zespołów instruktorskich w swoich środowiskach działania: szczepach, hufcach, chorągwiach oraz we władzach naczelnych naszej organizacji.

 
Celem programu jest doskonalenie jakości przywództwa sprawowanego przez harcerskich liderów poprzez rozwój takich umiejętności jak efektywna komunikacja, kierowanie ludźmi, motywowanie, zastosowanie technik liderskich w praktycznych sytuacjach wymagających kierowania zespołem.

 
Śledźcie informacje! Zapraszamy na kolejne edycje „Lider+”. Po szkoleniu jako lider będziesz miał wiedzę i umiejętności niezbędne do tego, aby:
• Kierować ludźmi poprzez wywieranie wpływu na zachowania,
• Stosować cykl kierowania,
• Dopasować styl kierowania do poziomu samodzielności współpracownika,
• Rozpoznawać postawy przyjmowane przez lidera wobec współpracownika,
• Delegować zadania i uprawnienia
• Prowadzić rozmowę konsultacyjną (aktywnie słuchać),
• Prowadzić indywidualnie i w zespole rozmowę służącą rozwiązywaniu problemów oraz podejmować decyzje oparte na faktach,
• Udzielać informację zwrotną.

 

hm. Joanna Skupińska

komendantka Centralnej Szkoły Instruktorskiej