Za nami wspaniałe, pełne energii, talentu oraz emocji widowisko kończące tegoroczną edycję Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. Na scenie Koncertu Galowego Laureatów pojawiło się ponad 500 młodych artystów.

Muzyczno-baletowe show zaprezentowane na Kadzielni składało się z 5 obrazów, w trakcie których zaprezentowali się zarówno uczestnicy Wiatraczka, jak i świętokrzyscy wokaliści i tancerze. Nie zabrakło także tradycyjnego rozdania festiwalowych statuetek – jodeł. W tym roku jury postanowiło przyznać 53 jodły, 31 wyróżnień oraz Przechodnią Nagrodę Specjalną im. Zbigniewa Skrzeczki.

Zadowoleni uczestnicy z całej Polski wyjechali z Kielc i udali się do domu. Zakończenie festiwalu to dla organizatorów zawsze czas podsumowań. Dlatego na zakończenie przedstawiają statystyki dotyczące 48. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej:

• W tegorocznym Wiatraczku wzięły udział 293 osoby,
  • Dodatkowo na scenie Koncertu Galowego Laureatów w obrazie „Gospodarze-Gościom” pojawiło się 201 osób,
  • W przeglądach wystąpiło 91 podmiotów artystycznych,
  • W Festiwalu wzięła udział grupa 15 skautów z Hiszpanii, którzy wraz z 15 harcerzami z Polski w ramach projektu „Culture is a bridge” uczyli się organizacji wydarzeń kulturalnych,
  • Oprócz przeglądów konkursowych oraz warsztatów artystycznych udało się zrealizować: Koncert Inaugurujący, Dzień Tradycji Polskiego Folkloru, Konkurs Piosenki Harcerskiej, Koncert Zespołu „Wołosatki”, Grę Miejską „Zakręceni na Kielce”, Festiwalowe Biuro Turystyczne oraz Koncert Galowy Laureatów.

W Koncercie Galowym wzięli udział między innymi Przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł, Naczelnik ZHP hm. Grzegorz Woźniak oraz przedstawiciele Głównej Kwatery ZHP.