Nowi przyjaciele, najlepsze wspomnienia i niezapomniane trzy dni harcerskiej przygody. Tak w skrócie możemy podsumować XXIII Dni Chorągwi Mazowieckiej, które w dniach 19-21 września odbyły się w Grójcu, gdzie przyjechało blisko 850 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów… Oj działo się!

Organizatorem XXIII Dni Chorągwi Mazowieckiej była kadra instruktorska Hufca ZHP im.Szarych Szeregów w Grójcu, a funkcję komendanta pełnił phm. Piotr Jackowski.

Motywem łączącym trzy gniazda (harcerskie, starszoharcerskie i wędrownicze) była tematyka związana z 70 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. To właśnie podczas gier terenowych, poza doskonaleniem technik harcerskich, uczestnicy zlotu mogli wziąć udział w przeprowadzeniu akcji odbicia polskiego dowódcy z niemieckiego więzienia lub w odbieraniu zrzutu spadochronowego z Anglii.
Najmłodsi uczestnicy przeżywali dawkę emocji i zabawy podczas odkrywania wspaniałych przygód Antka Cwaniaka, podróżując po nieznanej i tajemniczej miejscowości, jaką był dla nich Grójec.

Jak co roku nie mogło zabraknąć na Dniach Chorągwi gniazda instruktorów i seniorów, którzy przez te trzy dni mogli dowiedzieć się więcej, o tym z czego słynie ziemia grójecka, odwiedzając między innymi fabrykę słodyczy Ferrero, lokalne przetwórnie owoców i smakując różnych odmian jabłek – symbolu naszego regionu.

W gnieździe wędrowniczym pojawił się nieco inny owoc podczas sobotniego popołudnia – usmażony banan! To właśnie ci uczestnicy zlotu mogli wziąć udział w zajęciach w ramach nowej propozycji programowej pt. „Teraz Afryka”, mającej na celu przybliżenie informacji na temat tego pięknego kontynentu.

W sobotę na grójeckim rynku zostało zorganizowane harcerskie miasteczko. Wszyscy uczestnicy zlotu świetnie się bawili na pokazach organizowanych przez HSR, grupę rekonstrukcyjną „Wola 44” i strażaków z OSP Grójec. Nie zabrakło również koncertu lokalnych zespołów muzycznych oraz grupy Wszyscy Byliśmy Harcerzami, którzy dla całej Chorągwi Mazowieckiej zagrali swój pięćdziesiąty koncert!

W niedzielę, przed południem odbył się apel kończący XXIII Dni Chorągwi Mazowieckiej, podczas którego nagrodzono najlepsze patrole oraz została wręczona laska skautowa „Niezawodnemu Przyjacielowi” panu Jackowi Stolarskiemu – Burmistrzowi Gminy i Miasta Grójec, natomiast dyrektorzy grójeckich szkół podstawowych i liceum ogólnokształcącego otrzymali Srebrną Honorową Odznakę Ruchu Przyjaciół Harcerstwa. Wyróżnienia te w pełni odzwierciedlają ich wieloletni wkład w rozwój harcerstwa na ziemi grójeckiej.

Na zakończenie zlotu uczestnicy zostali poczęstowani wypiekami z jabłek, aby tak, jak wcześniej zapewniali organizatorzy, ani jeden harcerz nie wyjechał z Grójca bez zjedzenia jabłka.

pwd. Sebastian Gorgurewicz
rzecznik prasowy XXIII Dni Chorągwi Mazowieckiej