Podczas drugiego spotkania Rady Naczelnej,15 i 16 marca rozpoczęła się praca w komisjach. Po raz pierwszy  odbyły się dopuszczone Regulaminem Rady telekonferencje. Roboczy zespół komunikacji RN ustali sposób informowania środowiska instruktorskiego o bieżących działaniach. Przygotowując się do podejmowania istotnych dla organizacji decyzji szczególny nacisk kładziony będzie na tzw. szerokie konsultacje „W kręgu Rady”, podczas których wraz z instruktorami w swoich chorągwiach wypracowywane będą najlepsze rozwiązania. Ponadto trwają prace nad publicystyczno-informacyjno-poradnikową częścią nowej odsłony strony ZHP – „W kręgu Rady”, którą Rada Naczelna będzie redagować.

   

Koncepcja ZHP w Statucie
9 marca zaczęła pracę Komisja Statutowa pod przewodnictwem wiceprzewodniczącego hm. Mariana Antonika, w której będzie pracowało, jak się okazało po Zjeździe, aż 5 członków Rady. W związku z tym rozpoczyna się cykl dyskusji w kręgu Rady, na których RN wspólnie wypracowywać będzie koncepcję działania Związku. Finalne rozwiązania przekazane zostaną pod rozwagę Zespołu Statutowego i instruktorów naszej organizacji. Zachęcamy wszystkich instruktorów do merytorycznej dyskusji i zgłaszania propozycji.

  

Gdzie są problemy metodyczne i jak im przeciwdziałać?
Jeszcze przed zebraniem Rady komisja ds. wsparcia drużynowych, po otrzymaniu materiału metodycznego wypracowanego przez zespół GK ZHP kierowany przez hm. Emilię Kulczyk-Prus, opracowała szereg tez do rozważenia. Tezy te miały być punktem wyjścia do przyjęcia kierunków zmian metodycznych. Wiążącą decyzję w tym zakresie Rada podejmie w październiku 2014 r. Obrane kierunki zmian metodycznych staną się podstawą do wypracowania konkretnych zapisów. Przedyskutowane zostały przyczyny błędów metodycznych w działaniu drużyn. Warto oddzielić problemy wynikające z braku rozumienia celu i sposobu działania poszczególnych elementów metody od problemów wynikających z dezaktualizacji konkretnych zapisów w opisie metodyk lub sugerowanej przez drużynowych potrzeby zmiany czy uzupełnienia. Odrębną grupę poprawek metodycznych stanowi werbalizowana potrzeba zmian np. w zakresie nazw stopni. To była pierwsza plenarna dyskusja w tej kadencji na ten niezwykle ważny temat, ale zapewne nie ostatnia. W efekcie prac powstaną zalecenia do poszczególnych zmian metodycznych.

  

Jaki mamy pomysł na starszyznę w organizacji
Komisja ds. pracy z kadrą przeprowadziła dyskusję plenarną na temat tez do ogólnozwiązkowej dyskusji o starszyźnie. Wkrótce członkowie RN rozpoczną spotkania w swoich chorągwiach, których celem będzie rozstrzygnięcie koncepcji pracy z tymi dorosłymi w organizacji, którzy ukończyli 21 rok życia i nie pełnią funkcji instruktorskich. Dyskusja podczas zebrania Rady była burzliwa i ciekawa, więc zapewne i chorągwiane rozważania pokażą szerszy obraz  instruktorskiego punktu widzenia na tą sprawę. Gorąco do nich zachęcamy wszystkich instruktorów.

  

Kierunki działania GK ZHP
Główna Kwatera ZHP złożyła do Rady Naczelnej projekt uchwały o kierunkach działania na rok 2014. W wyniku dyskusji projekt został nieznacznie zmodyfikowany. Nad kierunkami pracy na rok 2015 chcielibyśmy rozmawiać pod koniec 2014 r., tak by już od początku roku można je było realizować.

  

Pamiętajmy o wyborach
Wkrótce wybory do Parlamentu Europejskiego. Komisja ds. społecznych zainicjowała dyskusję o wadze zaangażowania instruktorów w realizację zarówno czynnego, jak i biernego prawa wyborczego. Dyskusja toczyła się wokół pytania: co jest potrzebne dzisiejszej polskiej młodzieży, by mogła w pełni realizować swój potencjał i rozwijać swoje możliwości we własnym kraju. 

    

Członkowie Rady Naczelnej w razie potrzeby służą niezbędną informacją.

  
hm. Jolanta Kreczmańska
wiceprzewodnicząca ZHP