Łódź, 7.08.2014 r. – Na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Łodzi trwa „Ofensywa Łódzka” – zlot skautów z dziewięciu krajów Europy. Skauci przyjechali do Łodzi, aby w 100. Rocznicę Bitwy Łódzkiej budować wspólnotę pomimo często trudnej historii. Dziś po południu – o godz. 18:00 – wszyscy uczestnicy zlotu wezmą udział w głównych uroczystościach rocznicowych na Cmentarzu Wojennym w Gadce Starej.

Ofensywa Łódzka trwa od 2 sierpnia. W tym czasie skauci, z takich krajów jak Niemcy, Ukraina, Austria, Białoruś, Serbia, Litwa, Gruzja i Rosja wzięli udział m.in. w służbie na terenie cmentarza wojennego w Gadce Starej, który przygotowali do dzisiejszych uroczystości, grze miejskiej o historii łódzkiego harcerstwa i fabularyzowanym zwiedzaniu Łodzi i jej najciekawszych zakątków. Nie zabrakło również gotowania potraw i prezentacji kultur danych krajów, skautowego karaoke oraz malowania murala na murach ogrodu zoologicznego.

Dziś dla skautów najważniejszy punkt programu, czyli udział w głównych uroczystościach upamiętniających Bitwę Łódzką, zapomnianą bitwę I Wojny Światowej. Wraz z innymi gośćmi wezmą udział w modlitwie ekumenicznej, apelu pamięci oraz złożeniu wieńców. Później, w Rzgowie zobaczą rekonstrukcje historyczną tamtych wydarzeń, a na koniec zasiądą do wspólnego harcerskiego ogniska.

– Jednym z najważniejszych celów naszego zlotu jest właśnie pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach sprzed 100 lat – mówi hm. Ewa Grabarczyk, komendantka Chorągwi Łódzkiej. Historia jest doskonałą nauczycielką – jeśli będziemy pamiętać o tamtych wydarzeniach, o naszej przeszłości – to będziemy umieć także budować przyszłość w pokoju.

To jednak nie koniec skautowej Ofensywy. Kolejne dni zlotu to m.in. poznawanie sekretów Muzeum Miasta Łodzi, kino na świeżym powietrzu, happening PAMIĘTAJ O PRZESZŁOŚCI, BUDUJ PRZYSZŁOŚĆ zakończony koncertem fortepianowym, zwiedzanie najciekawszych miejsc na Ziemi Łódzkiej oraz warsztaty.

Zlot Ofensywa Łódzka jest częścią obchodów związanych z setną rocznicą Bitwy Łódzkiej, jednej z największych w historii I Wojny Światowej. W bitwie wzięło udział 20 narodów, których część w tych dniach odwiedzi Łódź, aby wspomnieć tamte wydarzenia.

Zlot Ofensywa Łódzka współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej, Województwa Łódzkiego oraz Miasta Łodzi.

phm. Tomasz Jachimek
rzecznik prasowy Chorągwi Łódzkiej ZHP