ZHP od dawna jest w drodze po Jamboree 2023, jednak w ten weekend znaleźliśmy się na prawdziwej autostradzie. Stało się to dzięki instruktorom Zespołu Projektu Jamboree 2023, którzy wzięli udział w pierwszym, wspólnym spotkaniu.

Spotkanie Zespołu Projektu Jamboree 2023, które odbyło się w miniony weekend w Warszawie, było dla wolontariuszy-instruktorów ZHP wybranych w trakcie wrześniowej otwartej rekrutacji do projektu okazją do poznania się nawzajem, zapoznania z „Horyzontem 2023”, czyli zintegrowanym planem działań, a przede wszystkim czasem konkretnej pracy w ramach grup roboczych projektu.

Podczas spotkania zaprezentowane zostało nowe międzynarodowe logo kandydatury” „Polska 2023. Be the spark!”, które jest odwzorowaniem polskiej energii.
Za koordynowanie przygotowań ZHP do organizacji w Polsce 25. Światowego Jamboree Skautowego i imprez poprzedzających odpowiedzialny jest Zastępca Naczelnika ZHP hm. Krzysztof Budziński, który stoi na czele Komitetu Sterującego Jamboree 2023. Komitet ten podejmuje strategiczne decyzje w zakresie procesu przygotowań kandydatury i organizacji imprez poprzedzających. Natomiast ciałem wykonawczym jest Zespół Projektu Jamboree 2023, składający się z przeszło 90 wolontariuszy: instruktorów, będących członkami ZHP oraz zewnętrznych specjalistów, uczestniczących w pracach projektowych.
Zespół Projektu Jamboree 2023 pracować będzie w latach 2014-2024, a jego celem jest kompleksowe opracowanie kandydatury do organizacji Światowego Jamboree Skautowego, która zostanie przedstawiona Światowej Konferencji Skautowej w roku 2017. Zespół będzie także wspierał i koordynował organizację zlotu Intercamp 2015, Jamboree Europy Środkowej 2016 i Zlotu na 100-lecie ZHP w 2018 r. Wolontariusze są zorganizowani w dziewięć grup roboczych odpowiadających zakresom obszarów funkcjonalnych projektu.

Julita Borek
Zespół Projektu Jamboree 2023