Prezydent Bronisław Komorowski z Małżonką spotkali się w czwartek z Sekretarzem Generalnym Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) Scottem Teare’em oraz dyrektorem ds. rozwoju WOSM Goeranem Haegerdalem.

 

Sekretarzowi generalnemu WOSM towarzyszyła naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica, przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł, komisarz zagraniczny ZHP hm. Rafał Bednarczyk i członek Głównej Kwatery ZHP hm. Karol Gzyl.
Podczas spotkania poruszono problematykę działalności organizacji skautowych w Europie i na świecie, a także kwestie związane ze współpracą pomiędzy organizacjami z równych państw. Omówiono również plany związane z przeprowadzeniem w Polsce w 2023 roku Światowego Jamboree Skautowego – odbywającego się co cztery lata spotkania skautów z całego świata, o którego organizację ubiega się Związek Harcerstwa Polskiego, będący członkiem WOSM.

 

Uznając wagę tych starań nie tylko dla ruchu harcerskiego, ale i dla całego naszego kraju, Prezydent Bronisław Komorowski przyjął przewodnictwo nad honorowym komitetem ds. organizacji Jamboree w 2023 roku w Polsce.
Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że Bronisław i Anna Komorowscy byli harcerzami „i mają ogromny sentyment do tego ruchu”.

 

Minister przypomniał, że 25 maja 2012 r. prezydent objął protektoratem harcerstwo polskie w kraju i poza jego granicami. Jak podkreślił, „oznacza to, że prezydent uznał działania ruchu harcerskiego, jego historię i potencjał, jaki wnosi ono do nowoczesnej Polski za bardzo istotny”.

 

Dodał także, że Polska stara się o organizację Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku. – Moje rozmowy z panem Scottem Teare’em upewniły mnie co do tego, że są na to duże szanse. Polska przedstawi swoją kandydaturę w tym roku, podczas Kongresu Światowego Skautingu w Słowenii – zapowiedział minister Klimczak.
– Myślę, że ważne może być to, co usłyszeliśmy od przedstawicieli Światowego Ruchu Skautowego – tzn. że po raz pierwszy spotykają się z sytuacją, żeby na 9 lat przed planowanym zlotem była taka zgodność wysokiego protektoratu prezydenta i działań administracji rządowej – rząd przyjął ustawę o gwarancjach rządowych dla organizacji tego zlotu – i deklaracji biznesu, jak również tego, co dzieje się na poziomie lokalnym. To napawa optymizmem, choć przed nami jeszcze wielka praca, by polska kandydatura sprostała wszystkim wymogom formalnym – zaznaczył minister.
Jak podkreślił, trwają negocjacje co do wyboru miasta-gospodarza zjazdu. – Na zlocie w Szwecji gościło 40 tysięcy harcerzy. Jeśli mamy przygotować imprezę na taką skalę, musi to być miejsce, w którym będziemy w stanie sprostać wymogom sanitarnym, organizacyjnym, ale także takie, w którym goście będą mogli spędzać czas i poznawać Polskę od najlepszej strony – zauważył Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

We wtorek rząd poparł zorganizowanie w Polsce w 2023 r. Światowego Jamboree Skautowego. Zadeklarował też wsparcie dla wcześniejszych imprez – Światowego Zlotu Związku Harcerstwa Polskiego w 2018 r. i Europejskiego Jamboree Skautowego w 2021 r.

Decyzję o przyznaniu organizacji 25. Światowego Jamboree Skautowego podejmie Światowa Konferencja Skautowa w 2017 r.

  

za PAP i serwisem prezydent.pl

kg