Na Cyplu Czerniakowskim w Warszawie rozpoczął się Ogólnopolski Zlot Chorągwi Stołecznej ZHP. W uroczystościach rocznicowych uczestniczy 49 patroli w tym skauci z Gruzji.

Jeszcze w czwartek harcerze wyszli na ulice Warszawy, by zmienić je w ramach projektu "Nocna Zmiana Miasta". Symboliczny start odbył się na Nowym Świecie, gdzie komendantka Chorągwi Stołecznej w towarzystwie komendantki zlotu i przedstawicieli pozostałych organizacji harcerskich, zawiesiła banner przypominający, by 1 sierpnia o 17 zatrzymać się na chwilę. 2500 harcerzy – wydarzenie organizowaliśmy ze Stowarzyszeniem Harcerskim, SHK "Zawisza" FSE i Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej – tworzyli powstańczy mural, układali symbole Polski Walczącej m.in. przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego i na pl. Bankowym. Od 20 kursowały dwie linie powstańczego tramwaju z harcerską ekipą powstańczą na pokładzie.

1 sierpnia harcerze będą obecni wszędzie tam, gdzie organizowane są rocznicowe uroczystości: na pl. Piłsudskiego, na Powązkach, Kopcu PW. O 17 spotkamy się na pl. Zamkowym, by oddać hołd poległym. Jeszcze dziś wieczorem "Kina Podwórkowe" – projekt Stowarzyszenia Harcerskiego. W 20 miejscach w mieście emitowane będa filmy związane z okresem sprzed siedmiu dekad.

Zlot zakończy się 3 sierpnia. Harcerskie obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego organizowane są wspólnie przez Stowarzyszenie Harcerskie, SHK „Zawisza” FSE, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Honorowy patronat objęła prezydent Warszawy i wojewoda mazowiecki.

Więcej informacji o imprezie na 70.stoleczna.zhp.pl i Stołecznych Harcerzach.

phm. Wojtek Puchacz

szef zespołu promocji zlotu