W dniach 16 – 18 maja 2014 r. odbywał się XXXVII Ogólnopolski Harcerski Rajd „Wisła 2014”, w którym udział wzięło 772 zuchów, harcerzy i instruktorów. Dla uczestników przygotowano 8 tras rajdowych, których wspólną metą była Stanica Harcerska w Gorzewie.

W sobotni wieczór dla uczestników rajdu z koncertem wystąpił zespół „Wolna Grupa Bukowina”, który sfinansował Urząd Miasta Płocka. Podczas koncertu komendant Chorągwi hm. Michał Bagiński i z-ca komendanta chorągwi, a zarazem komendant XXXVII Rajdu „Wisła” hm. Andrzej Gorczyca wręczyli Honorową Odznakę Chorągwi Mazowieckiej ZHP panu Pawłowi Tomaszewskiemu – menadżerowi ds. Zasobów Ludzkich, Prekurentowi CNH Polska Sp. z o.o.

W niedzielę o godz. 9.00 rozpoczęła się polowa msza święta, którą celebrował ks. phm. Jarosław Cichocki – kapelan Chorągwi Mazowieckiej ZHP. Ostatnim, ale najważniejszym punktem tego dnia był apel kończący rajd, który zaszczycili swoją obecnością goście w osobach:
– pana Jacka Kozłowskiego – Wojewody Mazowieckiego
– pani Katarzyny Góralskiej – Wicekurator Kuratorium Oświaty w Warszawie
– pana Michała Boszko – Starosty Płockiego, odznaczonego Honorowym Wyróżnieniem ZHP „Niezawodny Przyjaciel”
– pana Jana Baranowskiego – Starosty Gostynińskiego
– pana Zbigniewa Kruszewskiego – Rektor Wyższej im. Pawła Włodkowica, odznaczonego Honorowym Wyróżnieniem ZHP „Niezawodny Przyjaciel”
– pana Jerzego Sochackiego – Wójta Gminy Szczawin Kościelny
– hm. Pawła Chmielewskiego – Skarbnika ZHP
– hm. Grzegorza Woźniak – członka Głównej Komendy ZHP
– hm. Janusza Banasiaka – członka Naczelnego Sądu Harcerskiego
– hm. Roberta Konarskiego – członka Rady Naczelnej ZHP i wiceprzewodniczącego Rady Chorągwi Mazowieckiej
– phm. Andrzeja Rybus–Tottoczko – doradcy Wojewody Mazowieckiego,  pełnomocnika komendanta Chorągwi Mazowieckiej ds. zagranicznych
– pana Jacka Liziniewicza – Nadleśniczego Nadleśnictwa Gostynin
– pana Alfreda Mesjasza – zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Łąck
– pani Joanny Choinkowskiej – zastępcy Dyrektora Zakładu Karnego w Płocku
– pani Grażyny Muszyńskiej i Barbary Kubackiej – starszych wizytatorek KuratoriumOświaty w Warszawie z Delegaturą w Płocku

Podczas apelu hm. Paweł Chmielewski i hm. Michał Bagiński wręczyli panu Jackowi Kozłowskiemu wojewodzie mazowieckiemu Honorowe Wyróżnienie „Niezawodnemu Przyjacielowi”, którego symbolem jest laska skautowa. Wyróżnienie to jest wyrazem najwyższego uznania ZHP dla osób nie będących jego członkiem. Oznaczenie to w minionych latach otrzymał m.in. Ojciec Święty Jan Paweł II, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Biskup Płocki Roman Marcinkowski.
Komendant Chorągwi i jego zastępca, w podziękowaniu za długoletnią współpracę i pomoc okazaną Chorągwi Mazowieckiej, wręczyli Plakietę Honorowej Odznaki Chorągwi Mazowieckiej im. Wł. Broniewskiego Nadleśnictwu Gostynin i Nadleśnictwu Płock.

Odznaki Chorągwi Mazowieckiej za aktywny udział w rajdach „Wisła” oraz innych przedsięwzięciach Chorągwi Mazowieckiej otrzymali:
– hm. Katarzyna Brzyska z Hufca Płock
– phm. Mariusz Łakomski z Chorągwi Mazowieckiej
– pwd. Anna Ptaszyńska-Biały z Hufca Mszczonów
– pwd. Przemysław Zawadzki z Hufca Mszczonów
– pwd. Marcin Podpora z Hufca Wyszków
– pwd. Anna Rzeczkowska z Hufca Ciechanów

Następnym punktem było wręczenie nagród, pucharów i dyplomów dla zwycięskich hufców i drużyn.

W klasyfikacji generalnej hufców:
Pierwsze miejsce zajął i puchar Naczelnika ZHP zdobył Hufiec ZHP Ciechanów
Drugie miejsce i puchar Wojewody Mazowieckiego zdobył Hufiec ZHP „Mazowsze” Płock
Trzecie miejsce zajął i puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego zdobył Hufiec ZHP Sochaczew
Czwarte miejsce i puchar Mazowieckiego Kuratora Oświaty zdobył Hufiec ZHP Kutno, Chorągiew Łódzka

Na trasie nr 1 „Znawca regionu”
Pierwsze miejsce zajęła i Puchar Starosty Gostynińskiego zdobyła – Drużyna Harcerska „Wilcza Sfora” – Hufiec Ciechanów
Drugie miejsce zajęła 6 Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Traperzy” – Hufiec Kutno, Chorągiew Łódzka
Trzecie miejsce zajęła Drużyna Harcerska „Feniks” – Hufiec Ciechanów

Na trasie nr 2 pn. „Wojenko, wojenko”
Pierwsze miejsce zajęła i Puchar Starosty Gostynińskiego zdobyła Drużyna Harcerska „wilcza sfora” Hufiec Ciechanów
Drugie miejsce zajęła 6 Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Traperzy” z Hufca Kutno, Chorągiew Łódzka
Trzecie miejsce zajęła Drużyna Harcerska „Feniks” z Hufca Ciechanów

Na trasie nr 3 pn. „Tam i z powrotem”
Pierwsze miejsce zajęła i Puchar Gminy Szczawin Kościelny zdobyła
Drużyna Harcerska „Invictus” – Hufiec Ciechanów
Drugie miejsce zajęła 76 Mazowiecka Drużyna Harcerska im. Bohaterów Westerplatte – Hufiec Żyrardów
Trzecie miejsce zajął 17 Szczep DH „BRZASK” Hufiec Grójec

Na trasie nr 4 pn. „By ocalić świat od dewastacji”
Pierwsze miejsce zajęła i Puchar Wójta Gminy zdobyła Drużyna Harcerska „Cordis” – Hufiec Ciechanów
Drugie miejsce zajęła 25 Środowiskowa Drużyna Harcerska „Echo” – Hufiec Sochaczew
Trzecie miejsce zajęła Przyparafialna Wodna Koedukacyjna Drużyna Wędrownicza „Blind” – Hufiec Mława (wręcza Wójt Gminy Gostynin Edmund Zieliński)

Na trasie nr 5 pn. „Wojownicy na szlaku”
Pierwsze miejsce zajęła i Puchar Starosty Płockiego zdobyła 99 Drużyna Harcerska „Chaos” z Bodzanowa – Hufiec Mazowsze Płock
Drugie miejsce zajęła 36 Drużyna Starszoharcerska z Nowego Miszewa – Hufiec Mazowsze Płock
Trzecie miejsce zajęła 3 Ciechanowska Drużyna Harcerska „Żywioły” – Patrol I – Hufiec Ciechanów

Na trasie nr 6 pn. „Szlakiem Bitwy Nad Bzurą 1939”
Pierwsze miejsce zajęła i Puchar Starosty Sochaczewskiego zdobyła
Drużyna Harcerska z Rogolina – Hufiec Radom powiat
Drugie miejsce zajęła 404 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Error” – Hufiec Sochaczew
Trzecie miejsce zajęła Drużyna Harcerska „ Ostoja” – Hufiec Sochaczew

Trasa nr 7 – (motocyklowa) pn. „Motor to jest świat”
Nie została przeprowadzona ze względu na warunki atmosferyczne.

Na trasie nr 8 pn. „Druh Wacław – jakiego zapamiętaliśmy”
Puchar Wójta Gminy Łąck otrzymał Krąg Instruktorski „Myśli Braterskiej” – Hufiec Płock