Już na Zjeździe ustaliliśmy terminy spotkań w tym roku i pierwsze spotkanie na 10 stycznia. Jeszcze przed tym spotkaniem podzieliliśmy się na komisje, które będą pracować przez najbliższe cztery lata. Są to: komisja ds. wsparcia drużynowych, komisja ds. pracy z kadrą, komisja ds. społecznych i komisja ds. zarządzania organizacją. W ekspresowym tempie powstały pierwsze projekty uchwał – nowego regulaminu rady, ordynacji wyborczej i terminarza zjazdów chorągwi oraz upamiętnienia 70. rocznicy akcji “Burza”.

O dobrym punkcie wyjścia i naszych celach

W piątek 10 stycznia zaczęliśmy od tego, co najważniejsze. Po zapoznaniu się, przeprowadzonym w ciekawej formie, usiedliśmy w kręgu do ustalenia wspólnej wizji naszego działania w Radzie Naczelnej ZHP przez kolejne cztery lata. Określiliśmy w czterech płaszczyznach, na czym nam najbardziej zależy. Rozważaliśmy zadania pod kątem sposobu działania rady, wpływu na ZHP, wpływu na całe harcerstwo oraz wpływu na państwo i społeczeństwo. Tworzyliśmy mapę naszych punktów odniesienia, określaliśmy kamienie milowe. To była niezwykle budująca dyskusja – mądra, otwarta, twórcza – sięgająca w przyszłość. Okazało się, że mamy w naszym instruktorskim gronie pełne bogactwo poglądów i spostrzeżeń, dojrzałe postrzeganie stojących przed nami wyzwań i… wiele w tym widzeniu nas łączy. To dookreślenie dało dobry fundament do pracy. Wielokrotnie podczas całego spotkania rady wracaliśmy do tej stanowiącej punkt wyjścia rozmowy. Wieczorem w kręgu podsumowaliśmy naszą pracę i sposób działania. Wielu z nas podkreślało, że cieszy się z tego, w jaki sposób rozmawiamy i wiąże z tym duże nadzieje. Było zwyczajnie – po harcersku – z życzliwością, otwartością, poczuciem odpowiedzialności, ale i z dozą emocji podczas dyskusji merytorycznych na sali.

O organizacji pracy rady i planie na cztery lata

Przyjęliśmy nowy regulamin Rady Naczelnej ZHP zakładający chociażby takie rozwiązania, jak telekonferencje komisji lub możliwość dokooptowywania instruktorów spoza rady do realizacji poszczególnych zadań. Każdy członek rady może uczestniczyć w pracach innej komisji nad tematem, który jest dla niego szczególnie ważny lub w zakresie którego ma kompetencje warte wykorzystania. Ważne, by praca dynamicznie szła do przodu, ale też by efekty tej pracy były wartościowe. Rozpoczęlismy ustalenia dotyczące planu działania na całą kadencję, w którym przede wszystkim bierzemy pod uwagę uchwały zjazdu, strategię rozwoju ZHP, zadania statutowe rady oraz wnioski z dyskusji nad wizją działania rady, czyli nad tym, co uważamy za najważniejsze. Gdy powstanie przedstawimy go do Waszej wiadomości.

O otwartości w dwie strony

Już w piątek ustaliliśmy, że niezwykle ważna jest dla nas dobra komunikacja Rady Naczelnej ZHP z gronem instruktorskim. Zależy nam na dwukierunkowości przekazu: na czerpaniu z doświadczenia i mądrości środowiska instruktorskiego jeszcze przed rozstrzyganiem najważniejszych kwestii rozpatrywanych przez radę oraz na dobrym komunikowaniu naszych motywacji przy wyborze poszczególnych rozwiązań i dobrym uzasadnianiu podjętych decyzji. Mamy świadomość tego, że najważniejsze zmiany i decyzje w organizacji wymagają tworzenia szerokiej wspólnoty instruktorskiej. Chcemy tworzyć zespół, który łączy wspólnota celu. Chcemy inicjować dyskusję instruktorską, po to, aby nasze działania miały właściwy kierunek i wysoki poziom. Zaczęliśmy pracę, wkrótce pokażemy jej efekty.

O ordynacji wyborczej i terminarzu zjazdów

Podjęliśmy też niezwykle trudną uchwałę w zakresie ordynacji wyborczej i w sprawie terminarza zjazdów chorągwi. Przy ordynacji wyborczej zależało nam na uwzględnieniu doswiadczeń wynikających z realizacji poprzedniej uchwały, ale też na możliwie najlepszym pogodzeniu dwóch spraw: terminarza zjazdów i uaktualnienia liczby mandatów przypadających na członków hufca. Jeśli kładziemy w organizacji duży nacisk na rozwój liczebny, wszelkie nasze decyzje powinny premiować rozwijające się środowiska. Dlatego też zależało nam na znalezieniu rozwiązania, które pozwoli brać pod uwagę składki zapłacone za pierwszy kwartał 2014 roku. To pierwszy okres, w którym kwota należnych składek jest uzależniona od aktualnego stanu liczebnego podanego w ewidencji. W wyborze daty zakończenia zjazdów chorągwi wzięliśmy pod uwagę konieczność zagwarantowania nowo wybranym komendom czasu na sporządzenie budżetu na następny rok. Jednocześnie ustalony terminarz pozwala na rozpoczęcie współpracy ze środowiskiem lokalnym podczas Betlejemskiego Światła Pokoju.

O roli akcji “Burza”

Uważamy, że musimy mocno być osadzeni w społeczeństwie, jego przeszłości i przyszłości. Chcemy inicjować zadania zewnętrzne i sprawiać, że harcerstwo w każdej istotnej sprawie, szczególnie związanej z wychowaniem, trzyma rękę na pulsie, ma ambicje widzieć horyzont daleko. Ze względu na niezwykłą rolę akcji “Burza”, na jej ogólnopolski charakter, na związki z harcerstwem czasów wojny, ale też ze względu na dalekowzroczność ówczesnych bohaterów – czuliśmy wręcz obowiązek wyrażenia szacunku dla tego działania. Prosimy harcerskie komendy o refleksję nad uchwałą, o dostrzeżenie potencjału wychowawczego związanego z pracą z bohaterem w tym zakresie i podjęcie działań, które uznacie za wartościowe dla Waszych zuchów, hacerzy i instruktorów. Będziemy wdzięczni za przesyłanie relacji na adres Rady Naczelnej ZHP ([email protected]). Będziemy wówczas mogli analizować skuteczność tworzonych przez RN uchwał, ale również za pośrednictwem członków Rady promować dobre praktyki w innych środowiskach harcerskich.

Wkrótce wszystkie uchwały podjęte na pierwszej zbiórce Rady Naczelnej ZHP będą dostępne na stronie internetowej ZHP oraz zostaną przesłane w komunikatach. Członkowie Rady Naczelnej ZHP w razie potrzeby służą niezbędną informacją.

Czuwaj!

hm. Jolanta Kreczmańska
wiceprzewodnicząca ZHP