W minioną sobotę w Warszawie odbyła się  kolejna konferencja instruktorska  „Prawo Harcerskie jako system wartości – tradycja i współczesność” organizowana przez Radę Naczelną  przy wsparciu Komendy  Chorągwi Stołecznej ZHP.  W konferencji wzięło udział  około 80 instruktorek i instruktorów.

Uczestnicy po wysłuchaniu w pierwszej części referatów wygłoszonych przez hm Marian Antonika , hm Sławomira Postka  oraz hm Tadeusza Perzanowskiego  pracowali w 5 grupach. Podczas pracy w grupie, uczestnicy zastanawiali się nad tym, czy Prawo Harcerskie powinno wyznaczać granice tolerancji, czy jest zbiorem zasad, czy też stanowi zapis drogowskazów. Nie obeszło się też bez ważnej dyskusji o miejscu Boga w harcerstwie. Praca zaowocowała wypracowaniem  wniosków, stanowiska dotyczących systemu wartości w ZHP oraz sposobu pracy z Prawem Harcerskim.

Mimo wielu różnic w poglądach, wizji świata oraz spojrzeniu na to, co najważniejsze w harcerstwie, dyskusje miały  bardzo rzeczowy charakter  i odbywały się w harcerskiej atmosferze .

Materiały, wnioski z minionej i poprzedniej konferencji  w Krakowie oraz konferencji w Gdańsku, która odbędzie się 22 listopada zostaną  opracowane i udostępnione  do końca bieżącego roku wszystkim  instruktorom w ZHP.

hm. Marian Antonik

wiceprzewdoniczący ZHP