Tym razem Rada Naczelna spotkała siię w naszym harcerskim ośrodku na Głodówce. Ci którzy dojechali w piątek najwcześniej mieli okazję na wspólny spacer na Gęsią Szyję. To był dobry wstęp do dyskusji na temat poszczególnych uchwał Rady. W sobotni wieczór znaleźliśmy czas na śpiew przy ognisku. Czuliśmy wspólnotę i radość ze wspólnej pracy nawet, jeśli nie zawsze zgadzaliśmy się we wszystkich omawianych kwestiach merytorycznych.

  

Jaki ZHP w Statucie?
Rada Naczelna podczas swoich zebrań piątkowe wieczory poświęca na dyskusje około statutowe. Chcemy odpowiedzialnie wypracowywać najlepsze rozwiązania w tym zakresie. Dyskutujemy zarówno o wyborze koncepcji ogólnej, określeniu filarów tworzenia statutu jak i szczegółowych rozwiązaniach. Tym razem wyszliśmy od jednego z wątków rozpoczętych na poprzedniej Radzie: czy decyzje we władzach ZHP powinny być podejmowane kolegialnie czy wodzowsko. Pracując w czterech zespołach doszliśmy do podobnych wniosków – ze względu na rolę ruchu i wspólnoty w harcerstwie oraz dobrowolność przynależności należy najważniejsze decyzje podejmować kolegialnie, zespołem. W ten sposób zapewniamy sobie nie tylko mniejsze ryzyko popełnienia błędów ale również to, że wypracowywane wspólnie rozwiązania gwarantują ich skuteczniejsze wdrożenie. Każdy z zespołów opracował też konkretne rozwiązania statutowe będące konsekwencją obranej koncepcji zarządzania. W wakacje część członków Rady spotka się na biwaku, podczas którego doprecyzujemy nasze propozycje. Następna kierunkowa dyskusja całej Rady odbędzie się podczas październikowego spotkania. Zachęcamy inne zespoły instruktorskie do podjęcia już teraz dyskusji o koncepcji działania Związku. Pamiętajmy, że zespół statutowy zbiera propozycje do końca listopada.

  

Jakie są najważniejsze problemy wychowawcze?
To była niezwykle ważna i trudna dyskusja. Zgodnie z decyzją ostatniego Zjazdu Rada Naczelna ma wskazywać z rocznym wyprzedzeniem problemy wychowawcze, do których Główna Kwatera ma opracować propozycje programowe. W wyniku analiz i dyskusji uznaliśmy, że niezwykle istotnym problemem jest bierność młodego pokolenia wobec swojego życia jak i otoczenia oraz brak rzetelności i odpowiedzialności za podejmowane działania. Brak zaangażowania, coraz częściej potwierdzany zarówno w badaniach jak i w mediach, jest wyzwaniem, z którym jako harcerstwo nie tylko powinniśmy się zmierzyć, ale i mamy dużą szansę być skuteczni. Bierność i roszczeniową postawę trzeba zastępować aktywnością, gotowością do określania i podejmowania wyzwań. Zintensyfikowanie działań w tym zakresie, poprawienie ich skuteczności przyniesie wymierne korzyści nie tylko młodym ludziom ale i całemu społeczeństwu. To wymaga patrzenia dalej i szerzej. Jako harcerstwo mamy narzędzia do kształtowania tej aktywności i samodzielności. Ogromne szanse dają tu aktywne formy pracy, system zastępowy czy podejmowanie instruktorskiej służby. Ważne, byśmy wszyscy uznali przeciwdziałanie temu problemowi za priorytetowe, by znalazł prawdziwe odzwierciedlenie w programach drużyn.

  

Strategii Rozwoju dodajmy rozpędu!
Strategię Rozwoju ZHP realizujemy od roku 2012. Zjazd w swojej uchwale w grudniu 2011 roku zobowiązał Radę Naczelną i Główną Kwaterę ZHP do systematycznej ewaluacji postępów wdrażania i realizowania obowiązującej Strategii. W kolejnych latach część chorągwi i hufców wdrażała swoje plany operacyjne, których celem była realizacja Strategii w swoich środowiskach. Plany te podlegały ewaluacji. Zgodnie z uchwałą Zjazdu powinniśmy jednak realizować Strategię w sposób spójny dla całego ZHP i badać postępy tego działania. Dlatego też Rada Naczelna wraz z Główną Kwaterą rozpoczęła na tym zebraniu opracowywanie pytań ewaluacyjnych, które będą mierzyć postęp całej organizacji w zakresie określonych w strategii pomiarów osiągnięcia celu. Te same aspekty wdrożenia wspólnie sprawdzimy we wszystkich komendach i w drużynach. Zobaczymy, co zmieniło się w ciągu roku w zakresie średnich wyników dla całej organizacji, a każda komenda będzie mogła na tym tle przeanalizować swój wynik i określić, w czym wspomóc komendy niższego szczebla. Pozwoli nam to na pisanie lepszych, bo skutecznych planów operacyjnych. Będziemy mieli też okazję zobaczyć, jakie działania w skali organizacji przynoszą wymiernie najlepsze efekty i rozpowszechnimy je w środowisku instruktorskim. Tym razem większy nacisk położymy nie na to, czy jakieś działanie z planu się odbyło, ale na to, czy przyniosło pozytywną zmianę. Ewaluacja ma wspierać pisanie dobrych planów, a temu z kolei powinny wspomóc planowane w tym zakresie szkolenia. Uchwała RN podkreśla tu rolę wsparcia komend przez komendy wyższego szczebla – zasadę określoną w Strategii i powszechnie uznaną za element kultury organizacyjnej. Aby nie mnożyć narzędzi analizy, ewaluacja będzie przeprowadzana corocznie poprzez istniejące narzędzia takie, jak ewidencja czy Arkusz Analizy Hufca.

   

Specjalnie o specjalnościach.
To kolejna, wywołana decyzją ostatniego Zjazdu, ważna dyskusja na Radzie. Jej podjęcie poprzedzone było spotkaniami komisji z instruktorami drużyn specjalnościowych. Uchwała definiuje wychowanie poprzez harcerskie specjalności, określa czym jest program specjalnościowy i podstawowe warunki działania jednostek i zespołów specjalnościowych. Można w niej znaleźć zobowiązania dla Głównej Kwatery w zakresie regulaminów i szkoleń specjalnościowych.

  

Rozpatrzenie prośby Chorągwi Kujawsko-pomorskiej.
Do Rady wpłyną wniosek komendantki i skarbnika Chorągwi Kujawsko –Pomorskiej o zgodę na indywidualne przesunięcie terminu Zjazdu Chorągwi. Otrzymane uzasadnienie wniosku wymieniało prowadzone przez Chorągiew inwestycje dofinansowywane ze środków Unii Europejskiej. Na prośbę RN podczas zebrania skarbnik chorągwi dh. hm. Jerzy Gębara przedstawił szersze uzasadnienie. Mimo wyrażonego przez Radę uznania dla skali prowadzonych inwestycji, argumenty przedstawione przez dh. skarbnika nie przekonały większości członków Rady do podjęcia decyzji o indywidualnej zmianie terminu zjazdu.

  

Ewaluacja wdrażania systemu pracy z kadrą przełożona do grudnia.
W 2010 Rada Naczelna przyjęła System pracy z kadrą. Na mocy tej uchwały GK ZHP została zobowiązana do wdrożenia system i do ewaluacji tego wdrażania minimum raz na cztery lata. Komisja ds. pracy z kadrą rozpoczęła rozmowy na temat tej ewaluacji. Na wniosek Głównej Kwatery ZHP Rada Naczelna podjęła decyzję o wydłużeniu do 31 grudnia 2014 r terminu przedstawienia Radzie sprawozdania z wyników ewaluacji wdrożenia Systemu pracy z kadrą.

 

hm. Jolanta Kreczmańska
wiceprzewodnicząca ZHP