Deszczowa aura nie zniechęciła harcerzy i instruktorów do udziału w Ogólnopolskiej Harcerskiej Pielgrzymce na Jasną Górę, Ponad 250-ciu uczestników spędzało miniony weekend, 16-18 maja 2014 r., na wspólnej modlitwie, dyskusji o wychowaniu duchowym w ZHP i integracji na zaplanowanych na ten czas zajęciach programowych. Podczas których nie zabrakło śpiewu – w trakcie modlitwy, zajęć warsztatowych, świeczkowiska, ogniobrania oraz koncertu zespołu „Cisza jak ta”, dodatkowej atrakcji tegorocznej Pielgrzymki. Gośćmi modlitewnego wydarzenia byli przedstawiciele władz naszej organizacji na czele z hm. Jolantą Kreczmańską wiceprzewodniczącą ZHP oraz hm. Emilią Kulczyk-Prus członkinią GK ZHP. Wspólnie z harcerzami i instruktorami z hufców Otwock, Łańcut, Białystok, Mińsk Mazowiecki, Czerwonka-Leszczyny, Mikołów, Starachowice, Łódż-Bałuty, Rybnik, Konin, Częstochowa na inauguracyjnym apelu zgromadzili się komendanci hufców Chorągwi Śląskiej ZHP z hm. Czesławem Surmą przewodniczącym Rady Chorągwi oraz hm. Andrzejem Lichotą komendantem Chorągwi i członkami Komendy Chorągwi Śląskiej ZHP. W kręgu przyjaźni, na zakończenie Pielgrzymki szczególne słowa do pielgrzymujących harcerzy skierował Metropolita Częstochowski arcybiskup Wacław Depo. We wszystkich działaniach pielgrzymkowych swoją obecnością, modlitwą, rozmową wspierał zgromadzonych kapelan pielgrzymki ks. pwd. Grzegorz Paszka.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy pomogli w przygotowaniu i przeprowadzeniu Ogólnopolskiej Harcerskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Już teraz zapraszamy za rok na jasnogórskie błonia.

Hm. Maria Kotkiewicz

Komendantka Hufca ZHP Częstochowa