W środę,  5 listopada z Kostiuchnówki na Ukrainie w stronę Polski wyruszyła Sztafeta Rowerowa "Ogień Niepodległości". Po raz czternasty harcerze z Hufca ZHP Zgierz pragną w aktywny i wyjątkowy sposób uczcić Narodowe Święto Niepodległości. Rowerowa sztafeta pokona blisko  700 km, aby dotrzeć 11 listopada do Warszawy i złożyć znicz z Ogniem Niepodległość na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Od 2000 roku drużynowi i instruktorzy z Hufca ZHP Zgierz na początku listopada wyruszają na Wołyń, by rozpocząć sztafetę z Ogniem Niepodległości. Symboliczny ogień pobierany  jest w Polskim Lasku na cmentarzu legionowym w Kostiuchnówce na Wołyniu podczas uroczystości, w których udział biorą Władze Naczelne Związku Harcerstwa Polskiego,  przedstawiciele Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, Konsulatu Generalnego RP w Łucku, szkół partnerskich, organizacji pozarządowych oraz zaprzyjaźnieni mieszkańcy.

Ogień przekazywany na trasie przejazdu sztafety lokalnym władzom, uczniom, mieszkańcom oraz harcerzom ma przypominać o poświęceniu wielu pokoleń, dzięki którym możemy żyć w niezawisłym kraju. Dla młodych ludzi wręczających Ogień Niepodległości władzom państwowym i kościelnym to wielkie wyróżnienie i wspaniała lekcja patriotyzmu.

Uroczyste zakończenie XIV Rowerowej Sztafety "Ogień Niepodległości" odbędzie się 11 listopada w Warszawie. Podczas honorowych salw armatnich harcerze i instruktorzy z Hufca ZHP Zgierz złożą znicz na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Na podstawie materiałów organizatora

phm. Monika Kubacka