Start Aktualności Niezwyczajni 2013 ruszyli!

Niezwyczajni 2013 ruszyli!

Związek Harcerstwa Polskiego wytypuje osoby, które szczególnie wyróżniły się swoją pracą w 2013 roku!

Po raz trzeci kapituła i internauci wybiorą „Niezwyczajnych” – instruktorów i harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego, którzy w roku 2013 osiągnęli szczególne efekty harcerskiej służby.
 MŁODY LIDER, PRZESKOCZYĆ SIEBIE/WSPÓLNY CEL, INNOWACJA PROGRAMOWA, PRACA Z KADRĄ i W ZIELONE GRAMY – laureatów pięciu kategorii plebiscytu poznamy podczas uroczystej gali z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Plebiscyt przebiegać będzie w kilku etapach. Do 19 stycznia czekamy na zgłoszenia instruktorów w pięciu kategoriach:

MŁODY LIDER
Drużynowi w wieku wędrowniczym, bardzo młodzi instruktorzy, wychowawcy – rówieśnicy. Każdy z nich cechować się musi ogromną charyzmą, aby stać się autorytetem dla ludzi w jego wieku. Każdy z nich, godząc wiele obowiązków i przeskakując barierę własnego wieku, dokonał czegoś niezwykłego.
Młody lider to kategoria przeznaczona dla instruktorów i harcerzy poniżej 25 roku życia, których osiągnięcia z roku 2012 roku godne są uwagi i podziwu. W zgłoszeniu prosimy opisać osiągnięcie proponowanego kandydata w jednym z poniższych obszarów: * przewodzenie zespołem lub jednostką organizacyjną,
* innowacyjny projekt lub przedsięwzięcie programowe,
* aktywność społeczna,
* współpraca międzynarodowa,
* krzewienie harcerskich wartości.

PRZESKOCZYĆ SIEBIE/WSPÓLNY CEL
Często wielkie postanowienia o zmienianiu siebie nagle znikają, a plany na ulepszanie świata spalają na panewce. Nie dla tych ludzi! Liderzy, kowale własnego losu, pełni poświęcenia w imię ambitnego celu. Efektem ich pracy są spektakularne akcje łączące w działaniu wielu ludzi, albo osobiste sukcesy, które motywują.
W zgłoszeniu prosimy opisać osiągnięcia proponowanego kandydata w roku 2013 w wybranym obszarze:
* aktywność społeczna
* praca nad sobą
* praca z Nieprzetartym Szlakiem
* własne osiągnięcie, które przez osobisty przykład motywuje kadrę.

INNOWACJA PROGRAMOWA
Kategoria „Innowacja programowa” to zbiór najlepszych praktyk programowych, świadczących o wysokiej jakości pracy instruktorów ZHP, kreatywności i innowacyjnego myślenia.
W zgłoszeniu prosimy opisać jedno osiągnięcie proponowanego kandydata w wybranym obszarze:
* publikacja lub propozycja programowa,
* największy programowy debiut (wydarzenie programowe),
* nowe oblicze wieloletniej imprezy cyklicznej,
* programowa jakość Q.

PRACA Z KADRĄ
Fundamentem działania ruchu harcerskiego jest odpowiedzialna i pełna zaangażowania kadra instruktorska. To dzięki niej prawidłowe stosowanie metody harcerskiej powoduje sukcesy wychowawcze. Ponieważ rola harcerskiego opiekuna i wychowawcy jest bardzo poważna, kluczowym działaniem staje się rzetelne przygotowanie młodych liderów do harcerskiej służby instruktorskiej, ciągłe szkolenie oraz dbanie o dorobek naukowy organizacji.
* publikacja lub materiał szkoleniowy,
* organizacja kursu,
* innowacyjna forma doszkalająca,
* warsztaty instruktorskie,
* wysokie standardy i jakość kształcenia.

W ZIELONE GRAMY
Zagrożenia ekosystemu, niska świadomość ekologiczna, zaniedbania i obojętność to coś, z czym współczesny świat musi się mierzyć.
Nie brakuje instruktorów, którzy piękno nieskażonej przyrody chcą pokazywać swoim harcerzom od najmłodszych lat. Którzy zaszczepiają w nich troskę o czysty, lepszy świat.
* akcja ekologiczna
* edukacja ekologiczna
* tematyczna publikacja lub cykl zbiórek

Prosimy o zgłoszenia przez https://docs.google.com/forms/d/1CSIxNhwK670-hG_pJesOnybnLv15_wSN34ivewwLkQw/viewform