28 stycznia 2014 roku odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa na temat „Aktualność myśli i dzieła Aleksandra Kamińskiego”. W 111. rocznicę urodzin Druha Kamyka, naukowcy i instruktorzy harcerscy weszli w cenną, intelektualną dyskusję nad jego dorobkiem.

Konferencja złożona była z trzech części. W pierwszej zostały wygłoszone trzy wykłady na temat różnych aspektów działalności Aleksandra Kamińskiego (przewodniczyła dr Katarzyna Bocheńska). Część druga była panelem dyskusyjnym, prowadzonym przez dr hm. Jakuba Czarkowskiego. Później zaprezentowane zostały różne kwestie współczesnych badań inspirowanych dziełami Kamińskiego – tę część prowadziła hm. Katarzyna Traczyk.

W konferencji wzięło udział ponad sto osób, w tym wielu instruktorów harcerskich i naukowców. W dyskusji panelowej, obok znakomitych uczonych: prof. A. Janowskiego, prof. A. Massalskiego oraz prof. J. Półturzyckiego uczestniczyli Przewodniczący ZHP hm Dariusz Supeł, wiceprzewodnicząca hm. Jolanta Kreczmańska oraz członkini GK ZHP hm. Emilia Kulczyk.

Konferencję zorganizowała Uczelnia Warszawska im Mari Skłodowskiej Curie oraz Muzeum Harcerstwa. Partnerem w organizacji przedsięwzięcia była Fundacja „Nowoczesne Mazowsze”.

W skład Rady naukowej konferencji wchodzili prof. Andrzej Janowski (przewodniczący), prof. Adam Massalski, prof. Józef Półturzycki, prof. Maciej Tanaś, prof. Ryszard Stępień, prof. Zdzisław Sirojć, prof. Józef Bednarek, dr Julia Tazbir, dr Katarzyna Bocheńska Włostowska, dr Jakub Czarkowski.

Wspólne odkrywanie aktualności myśli i dzieła Aleksandra Kamińskiego było inspirującą przygodą intelektualną, ale również fascynującym harcerskim przeżyciem.

dr hm. Jakub Czarkowski

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji