Start Aktualności Laska skautowa wręczona podczas buskiego rajdu SZLAKIEM POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Laska skautowa wręczona podczas buskiego rajdu SZLAKIEM POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Komenda Hufca ZHP w Busku-Zdroju zorganizowała 22 marca 2014r. XXV Rajd „Szlakiem Powstania Styczniowego”. Cała trasa objęła 9 km – od Domu Harcerza w Busku-Zdroju do Grochowisk, gdzie odbywały się uroczystości 151. Rocznicy Bitwy na Grochowiskach. W tym roku, jak i w ubiegłych, udział wzięło ponad 300 zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów z Hufca ZHP Busko-Zdrój.

Celem rajdu było propagowanie idei harcerstwa oraz turystyki pieszej, zapoznanie się z walorami turystyczno – historycznymi Ponidzia, a także uczczenie 151 rocznicy bitwy pod Grochowiskami, która była największą bitwą Powstania Styczniowego w regionie.

Podczas tegorocznego rajdu została wręczona laska skautowa. Wyróżnieniem odznaczony został pan Czesław Siekierski – były wiceminister rolnictwa, poseł na Sejm w latach 1997 – 2004, deputowany do Parlamentu Europejskiego V (w 2004), VI i VII kadencji.

Laska skautowa „Niezawodnemu Przyjacielowi” jest symbolem najwyższego uznania Związku Harcerstwa Polskiego dla osób niebędących jego członkami. Odznaczenie to w poprzednich latach otrzymali m.in. Jan Paweł II, byli Prezydenci RP, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, Świętokrzyski Kurator Oświaty Andrzej Sygut oraz Mieczysław Sas.

hm. Adam Gadawski
Komendant Hufca ZHP Busko-Zdrój