W dniach 14-16 listopada w Warszawie odbył się kolejny biwak Kursu Harcmistrzowskiego  „Cogito”.

Podczas biwaku pt. „Czym jest mistrzostwo?” dyskutowaliśmy o tym kim jest mistrz i jak nim być w dzisiejszym świecie. Gośćmi piątkowych zajęć oraz kominka byli Przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł oraz Wiceprzewodniczący ZHP hm. Marian Antonik.

Sobotę rozpoczęliśmy od prezentacji przez zastępy wyników zadań międzybiwakowych o tym czy potrzebujemy dziś zmian w Prawie Harcerskim. Opracowane materiały pozwoliły nam do twórcze włączenie się w trwającą aktualnie w ZHP dyskusję na ten temat. Następnie w trakcie sobotniej gry miejskiej  przy pomocy tradycyjnych warszawskich riksz przemieszczaliśmy się po miejscach związanych z mistrzostwem umysłu, ciała, ducha i służby  na rzecz drugiego człowieka. W tym czasie pełniliśmy służbę w warszawskim Caritasie, rozwiązywaliśmy zagadki Enigmy, staraliśmy się choć na chwilę wczuć w to jak funkcjonują w otaczającym nas świecie osoby niewidome, z jakimi spotykają się barierami i jak można te bariery pokonać. Poruszaliśmy kwestie zagubienia osób posiadających status uchodźców. Grę zakończyliśmy wizytą w Teatrze Żydowskim. Sztuka „Wyznanie” była dla nas inspiracją do dyskusji o mistrzostwie ducha – wartości tożsamości człowieka, potrzeby przynależności, miłości, przyjaźni a także kontaktu z Bogiem. Podczas wieczornego kominka, którego gościem był hm. Marek Frąckowiak rozmawialiśmy o tożsamości ruchu harcerskiego a także szans i zagrożeń płynących z pluralizmu harcerskich organizacji.

Niedzielę rozpoczęliśmy od śniadania z Naczelniczką ZHP hm. Małgorzatą Sinicą, z którą rozmawialiśmy o mistrzostwie kadry. Biwak zakończyliśmy zajęciami o Systemie Pracy z Kadrą i próbą analizy głównych problemów, z którymi spotykają się instruktorskie środowiska w jego pełnym wdrożeniu w ZHP. Staraliśmy się znaleźć jak najwięcej rozwiązań dla tych problemów.

hm. Dorota Całka

Komendantka Kursu Harcmistrzowskiego „Cogito”