14 listopada 2014 r. w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie odbyła się Konferencja Naukowa „Bo Polska to Ty”. Honorowy Patronat nad Konferencją objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. W konferencji wzięło udział blisko 200 uczestników z całego kraju.

Związek Harcerstwa Polskiego, Muzeum Harcerstwa w Warszawie w partnerstwie z Centralną Biblioteką Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Instytutem Józefa Piłsudskiego w Londynie zorganizowało konferencję naukową „„BO POLSKA TO TY… – PATRIOTYCZNE PRZESŁANIA W LISTACH  OLGI I ANDRZEJA MAŁKOWSKICH”, która  odbyła się  w 95. rocznicę urodzin harcmistrza Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie.

Konferencja była niepowtarzalną okazją, aby zaprezentować dorobek harcerstwa okresu II Rzeczypospolitej. Poprzez prezentację kolekcji listów Olgi i Andrzeja Małkowskich – twórców polskiego skautingu – zaprezentowanej podczas konferencji mogliśmy zobaczyć ich troskę o sprawy społeczne, harcerskie, a także starania o włączenie się do walki o niepodległą Polskę. To właśnie osobowość tych niezwykłych postaci wpłynęła w znaczący sposób na wychowanie kolejnych pokoleń  harcerek i harcerzy.

Muzeum Harcerstwa przygotowało z okazji konferencji  publikację  „Bo Polska to Ty…” prezentującą opracowanie naukowe listów twórców harcerstwa, pochodzących ze zbiorów własnych oraz  Archiwum Polskiej Akademii Nauk.

Powołane w 2001 roku Muzeum Harcerstwa jest  placówką posiadającą najliczniej zgromadzone zbiory harcerskie. W swoich zasobach ma między innymi pamiątki i archiwa rodzinne, takich bohaterów jak Aleksander Kamiński, Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Michał Grażyński. Prowadzi szeroką działalność wystawienniczą oraz edukacyjną.

Podczas konferencji została zaprezentowana tematyczna wystawa ze zbiorów Muzeum Harcerstwa i Centralnej Biblioteki Wojskowej.

phm. Monika Kubacka

rzecznik prasowy ZHP