12 i 13 kwietnia w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie odbyła się konferencja instruktorska „Kształcenie i praca z kadrą w ZHP”. W konferencji, organizowanej przez Chorągwianą Szkołę Instruktorską „Iluminacja”, wraz z Komendą Chorągwi Stołecznej, Centralną Szkołą Instruktorską oraz Wydziałem Pracy z Kadrą i Wydziałem Programowym GK ZHP, uczestniczyło ponad sto osób – instruktorek i instruktorów z całego kraju.

Wystąpienia otwierające konferencję wygłosili Komendantka ChSI „Iluminacja” hm. Magdalena Dąbrowska, Przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł i członek GK ZHP ds. pracy z kadrą hm. Jacek Smura. Następnie uczestnicy konferencji wysłuchali referatów i dyskutowali o zaprezentowanych problemach podczas sześciu sesji tematycznych. W sobotę odbyły się sesje „Metoda harcerska w kształceniu”, „Praca z kadrą – modus operandi. Jak wdrażamy system pracy z kadrą w ZHP?”, „Pracuję z kadrą. Kim jestem?” i „Kształcenie kadry a wyzwania współczesnego świata”. W niedzielę uczestnicy konferencji  mieli do wyboru sesję „Kształceniowe inspiracje”, podczas której dyskutowali o problemach w działalności ZHP mających wpływ na kształcenie kadry lub sesję „Jak inni to robią?” prezentującą działalność kształceniową w organizacjach skautowych i w innych organizacjach pozarządowych. Dodatkowym elementem konferencji była sesja posterowa, podczas której wybrane problemy związane z kształceniem kadry zaprezentowane zostały na plakatach.

Oprócz słuchania referatów i udziału w dyskusjach uczestnicy konferencji mogli wziąć udział w dodatkowych atrakcjach w sobotę wieczorem – spacerze szlakiem zabytków z listy światowego dziedzictwa UNESCO na warszawskiej starówce lub nocnym zwiedzaniu Muzeum Historii Żydów Polskich.

Konferencja „Kształcenie i praca z kadrą w ZHP” była okazją do zaprezentowania działalności zespołów kształcenia i szkół instruktorskich, w tym nowopowstałej Szkoły Instruktorskiej Chorągwi Stołecznej, dyskusji nad problemami kształcenia kadry w ZHP oraz wymiany doświadczeń i integracji pomiędzy instruktorami – kształceniowcami. Przedstawione wystąpienia i prezentacje dostępne są na stronie internetowej konferencji pod adresem http://lux.stoleczna.zhp.pl/materialy-konferencyjne/

phm. Michał Piotrowski

instruktor Wydziału Komunikacji i  Promocji GK ZHP