We wtorek 20 maja br. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie gwarancji rządowych dla kandydatury ZHP do organizacji w Polsce Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. i imprez poprzedzających (Zlot ZHP w 2018 r. i Eurojam w 2021 r.).

Skala i ranga tych trzech zlotów uzasadnia przyznanie gwarancji rządowych, które będą realizowane zgodnie z prawem polskim i unijnym. Gwarancje rządowe mają dotyczyć w szczególności poszanowania konstytucji Światowej Organizacji Ruchu Skautowego, podjęcia działań gwarantujących wypełnienie zobowiązań przez ZHP, zapewnienia swobodnego wjazdu do naszego kraju i poruszania się po nim przez osoby akredytowane na podstawie paszportu lub innych dokumentów wymaganych odrębnymi przepisami oraz karty identyfikacyjnej i akredytacyjnej.

Szczegółowe gwarancje rządowe przewidują m.in., że personel organizacyjny uzyska zezwolenia na pracę w Polsce w trybie przyspieszonym i uproszczonym lub będzie zwolniony z tego obowiązku. Chronione będą znaki towarowe i inne prawa własności intelektualnej określone przez Światowe Biuro Skautowe. Możliwe będzie bezpośrednie przygotowywanie posiłków przez uczestników imprezy i przywóz do Polski artykułów spożywczych spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Zastosowane zostaną zwolnienia celne i podatkowe na import produktów niezbędnych do organizacji imprezy.

za Centrum Informacyjnym Rządu

hm. Karol Gzyl