W dniach 10-12 października 2014 roku odbyło się czwarte spotkanie Rady Naczelnej w tej kadencji. Pracowaliśmy nad tematami wynikającymi z planu pracy Rady. W styczniu mija pierwszy rok naszego wspólnego działania, dlatego w piątek przy ogniu i gitarze, w instruktorskim kręgu, podeszliśmy do podsumowania tego roku. Na początku kadencji określiliśmy sobie koncepcję działania w czterech obszarach: sposób działania, wpływ na ZHP, wpływ na harcerstwo, wpływ na społeczeństwo. Na pewno jesteśmy na początku drogi, ale już dziś jesteśmy zadowoleni z wypracowanego stylu działania, z naszych wzajemnych relacji w Radzie, umiejętności prowadzenia dyskusji na trudne tematy, czasem z emocjami, ale zawsze z wzajemnym poszanowaniem. Czujemy się drużyną. Jesteśmy zadowoleni z wielu podejmowanych działań, jak choćby prowadzonych właśnie przez Radę Naczelną konferencji o Prawie Harcerskim czy naszej nowej strony na facebooku „W kręgu Rady”. Czujemy nadal niedosyt w dyskusji w szerokim instruktorskim kręgu nad tym, co ważne dla organizacji. Brakuje nam strony internetowej, która byłaby publicystycznym forum Rady. W zakresie szerszych konsultacji opracowywanych projektów uchwał przeanalizowaliśmy nasze niedociągnięcia, wiemy co trzeba zrobić lepiej i na pewno będziemy się starali mocniej Was angażować w wypracowywanie najlepszych rozwiązań. Będziemy też zachęcać Was do tworzenia wspólnej płaszczyzny wymiany myśli. Widzimy dużą potrzebę upodmiotowienia środowiska instruktorskiego w dyskusjach o tym, co dla całego ZHP czy nawet harcerstwa ważne. Musimy położyć też większy nacisk na systematyczność pracy, na domykanie tematów z wyprzedzeniem. To nasze kolejne wyzwanie.

To była bardzo robocza Rada. Sporą część czasu poświęciliśmy na merytoryczną pracę w komisjach. Widząc problem w działaniu na rzecz rozwoju duchowego w ZHP, Rada Naczelna wesprze organizację Ogólnopolskiej Pielgrzymki ZHP i nawiąże współpracę z Hufcem Częstochowa – organizatorem Pielgrzymki. Rada Naczelna podczas Pielgrzymki planuje zorganizować kolejną ogólnopolską konferencję z cyklu „W kręgu Rady“, tym razem poświęconą miejscu Boga w harcerstwie.

W części obrad plenarnych Rada Naczelna:

• przyjęła zaproponowane przez GK kierunki działania GK ZHP na rok 2015;
  • odrzuciła wniosek hm. Piotra Laskowskiego o unieważnienie Zjazdu Chorągwi Opolskiej ZHP;
  • debatowała nad wnioskiem GK ZHP o stwierdzenie nieważności pkt 6 Uchwały Rady Chorągwi Stołecznej ZHP z dnia 31 sierpnia 2014. Decyzję zawieszono do czasu ustaleń Rady Chorągwi Stołecznej;
  • nie podjęła dyskusji nad otrzymaną informacją dotyczącą prac zespołu ds. metodycznych ze względu na brak kompletnego opracowania problemu; ustalono, że Rada Naczelna do końca listopada otrzyma najważniejsze kierunkowe decyzje z Zespołu ds. metodycznych dotyczące zarówno planu wzmocnienia metodycznego, jak i proponowanych przez zespół zmian metodycznych, a do 10 stycznia 2015 roku otrzyma kompletne opracowanie; na styczniowej RN odbędzie się dyskusja w tej sprawie, po czym rozpoczniemy prace w komisjach i konsultacje w chorągwiach;
  • przeprowadziła dyskusję kierunkową dotyczącą realizacji uchwały Zjazdu „W sprawie planu pozyskiwania kadry wśród osób dorosłych 35+“. Propozycje Komisji Pracy z Kadrą i Zespołu Starszyzny GK ZHP były uzupełniane propozycjami członków RN; materiał po jego uzupełnieniu i przeredagowaniu zamieścimy na FB RN „W kręgu Rady“ i będziemy czekali na uwagi instruktorów z całej Polski;
  • przeprowadziła dyskusję nad proponowanymi przez Komisję Pracy z Kadrą zapisami dotyczącymi starszyzny; propozycję komisji zamieszczamy w odrębnej informacji Komisji Pracy z Kadrą na faecbooku „W kręgu rady“; na Wasze sugestie i ewentualne konkretne propozycje zmian zapisów będziemy czekać do dnia 15 listopada 2014 roku.

Ponadto wśród ważnych dla organizacji spraw członkowie Rady Naczelnej poruszali temat porozumienia, które ma być zawarte pomiędzy Kościołem katolickim i ZHP oraz zmianą na funkcji Naczelnego Kapelana ZHP.

Rada Naczelna zapoznała się z pierwszą, wstępną wersją koncepcji działania ZHP pod kątem tworzenia nowego Statutu. Koncepcję opracowali członkowie Rady, którzy w sierpniu pracowali nad nią na roboczym spotkaniu w tej sprawie. Wnioski po dopracowaniu zostaną przekazane Komisji Statutowej.

Kolejna Rada Naczelna odbędzie się w dniach 16-18 stycznia 2015 roku.

Czuwaj!
hm. Jolanta Kreczmańska