W 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego harcerki i harcerze z czterech działających w Warszawie organizacji harcerskich połączą siły, aby wspólnie jak najlepiej uczcić pamięć tamtych wydarzeń i przeżyć zaplanowane obchody. Harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Skautów Europy oraz Stowarzyszenia Harcerskiego chcą w tych dniach zjednoczyć całe miasto wokół pamięci o bohaterskich Powstańcach Warszawskich.

ZLOTY:

Główne obchody harcerskie odbędą się w ramach trzech harcerskich zlotów, które rozstawią się na terenie miasta:

31 lipca – 3 sierpnia 2014 – Zlot Chorągwi Stołecznej Związku Harcerstwa Polskiego „70” na terenie Cypla Czerniakowskiego – www.70.stoleczna.zhp.pl

31 lipca – 3 sierpnia 2014 – Zlot Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej „Jutro Powstanie!” na terenie Kamionkowskich Błoń Elekcyjnych – www.jutropowstanie.zhr.pl

31 lipca – 2 sierpnia 2014 – Zlot Stowarzyszenia Harcerskiego na terenie Parku Praskiego

31 LIPCA – CZWARTEK

Godz. 19.00

Apel rozpoczynający Zlot Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej „Jutro Powstanie!” na terenie Kamionkowskich Błoń Elekcyjnych

Godz. 22:00-1.00 Nocna Zmiana Miasta

W nocy z 31 lipca na 1 sierpnia Warszawa zmieni swoje oblicze za sprawą harcerek i harcerzy z całej Polski i z różnych organizacji. Wieczorem 31 lipca harcerki i harcerze przygotują dla mieszkańców małą niespodziankę. W czasie kiedy miasto i jego mieszkańcy będą jeszcze spać, ruszymy w przestrzeń miejską, by wykonując różne zadania i harce, przeobrazić Warszawę. Warszawiacy spieszący rankiem do swojej pracy i turyści spacerujący po mieście szybko przekonają się, że tego dnia będzie świętować całe miasto! Nocna Zmiana Miasta to happening polegający na widocznym przeobrażeniu miasta i w ten sposób włączenie w uroczystości każdego jego zakątka.

Nocną zmianę miasta przygotowuje Związek Harcerstwa Polskiego w ramach wspólnych harcerskich obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego „Harcerki i harcerze łączą miasto”.

1 SIERPNIA – PIĄTEK

Cały dzień: Uroczystości oficjalne – ogólnopaństwowe, miejskie oraz lokalne w całej Warszawie. 1 sierpnia 2014 ponad 2000 harcerek i harcerzy będzie przede wszystkim pełnić służbę w czasie państwowych i miejskich uroczystości rocznicowych.

Godz. 9.00-19.00

HARCERSKA POCZTA POLOWA – Napisz kartkę pocztową do swoich bliskich, a harcerska Poczta Polowa dostarczy ją na miejsce ! Unikalne okolicznościowe kartki i stemple. Punkty Poczty Polowej będą głównie znajdowały się w Śródmieściu i miejscach uroczystości obchodów rocznicy Powstania – zobacz gdzie będą stanowiska pocztowe

Godz. 9.00-20.00

Akcja „Płonące Miasto” z Polską Akcją Humanitarną – harcerki i harcerze ZHR są wraz z PAH i innymi organizacjami partnerami akcji „Płonące Miasto”, polegającej na zbiórce pieniędzy na pomoc ofiarom konfliktu w Syrii – jako „żywy pomnik” dla Powstańców Warszawy.

Godz. 11.00 – 16.00

Akcja ZBIÓRKI KRWI pod hasłem „Ofiarujmy od siebie to, co dziś jest potrzebne” – Akcja zbiórki krwi odbędzie się pod hasłem „Ofiarujmy od siebie to, co dziś jest potrzebne”. W centrum Warszawy stanie specjalny autobus do pobierania krwi od pełnoletnich uczestników Zlotu oraz mieszkańców Warszawy.

Godz. 17.00 Godzina „W”

Wspólne spotkanie wszystkich organizacji harcerskich na Placu Zamkowym. Godzina „W” to tradycyjnie kulminacyjny moment obchodów wewnątrz ruchu harcerskiego.Harcerki i harcerze chcą być razem, aby minutą ciszy uczcić wspólnie wszystkich poległych w Powstaniu Warszawskim.

Godz 18

Spotkanie harcerek i instruktorek nad grobem hm. Jadwigi Falkowskiej – jednej z najwybitniejszych przedstawicielek ruchu harcerek. Spotkanie odbędzie się w kwaterze 27A na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Godz. 19.00-22.00 Kina podwórkowe

Wieczorem ślepe ściany kamienic i bloków w Warszawie rozświetlą filmy opowiadające o czasach II wojny światowej. Pokazy będą otwarte dla warszawiaków – wstęp wolny. Kino nocne przygotowuje Stowarzyszenie Harcerskie w ramach wspólnych harcerskich obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego „Harcerki i harcerze łączą miasto”.

2 SIERPNIA – SOBOTA

Godz. 10.00 – 16.00

WIELKA GRA MIEJSKA

2 sierpnia o godz. 10:00 harcerki i harcerze staną do rywalizacji w grze miejskiej, która sprawdzać będzie ich zaradność, samodzielność i pomysłowość.

Zapraszamy warszawiaków do wspólnej zabawy – przygotowana została specjalna Gra Rodzinna „Nieznani Bohaterowie”, w której każdy będzie mógł spróbować swoich sił w rywalizacji.

Start pod barykada na Placu Zamkowym – wstęp wolny, BEZ wcześniejszej rejestracji .

Do gry można dołączyć się w godzinach 10.00-15.00, rozgrywka trwa ok. 1-1,5h. W grze biorą udział zespoły maks. do 5 osób wyposażone w wygodne obuwie, przybory do pisania i wodę do picia.

Gra inspirowana prawdziwymi historiami powstańców warszawskich. Zadania będą zawieszone w "realiach" życia powstańczego w okupowanym kraju przed 70 laty, ale uczestnicy będą też "budować" nowe miasto pełne obecnych wyzwań cywilizacyjnych, technicznych i społecznych.

Godz. 17.00 Przegląd Filmowy

2 sierpnia uczestnicy zlotu wezmą udział w przeglądzie filmów związanych z Powstaniem, który odbędzie się w kinie Palladium – miejscu wyświetlania kronik powstańczych w 1944 roku.

3 SIERPNIA – NIEDZIELA

Godz. 9.00

Apel kończący Zlot ZHR – Rynek Nowego Miasta

Godz. 11.00

Msza św. – Pl. Krasińskich

Godz. 12.30

DEFILADA wszystkich organizacji harcerskich biorących udział w obchodach – przemarsz młodego pokolenia przed Powstańcami Warszawskimi z towarzyszeniem orkiestry jako potwierdzenie poniesienia we współczesność ich marzeń i ideałów .

Przemarsz z Pl. Krasińskich ulicą Miodową, Krakowskim Przedmieściem, ulicą Królewską do Pl. Piłsudskiego.

Godz. 13.00

Oficjalne zakończenie Harcerskich Obchodów na Pl. Piłsudskiego – apel i wspólny krąg wszystkich uczestników harcerskich obchodów w stolicy.